czwartek, 15 grudnia 2011

WATCH DOCS: "The Black Power Mixtape".

Tok FM: "Gorąco polecam" - pisze o filmie "The Black Power Mixtape" rzeźbiarka, fotografka i performerka Katarzyna Kozyra. Zmontowany po latach przez szwedzkiego dokumentalistę Görana Olssona film przedstawia historię amerykańskiego ruchu walczącego o prawa czarnoskórych Amerykanów. Materiał komentują współcześni czarnoskórzy ludzie kultury. TOKFM.pl zaprasza na film festiwalu WATCH DOCS.

- Film to pod względem wizualnym zbiór materiałów realizowanych dla szwedzkiej telewizji w latach 1967-1975. Dziennikarze dokumentowali wydarzenia dotyczące społeczności afroamerykańskich w USA. Materiał został zmontowany po latach przez szwedzkiego reżysera dokumentów Görana Olssona i pokazany w tym roku publiczności. Film The Black Power Mixtape opowiada o powstawaniu i rozwoju The Black Power Movement, ukazując między innymi historię radykalnego ruchu walczącego o prawa czarnoskórych Amerykanów - BPP (Czarne Pantery - Black Panther Party).

Szwedzkie reportaże nie w smak Amerykanom

Opowieść zaczyna się na rok przez zamachem na Martina Luthera Kinga, rok po rozpoczęciu wojny w Wietnamie, a kończy się w roku zakończenia tejże wojny. Ciekawostką jest fakt, że Szwecja była w owym czasie krytykowana przez Amerykę za anty-amerykańskość właśnie przez realizację tych reportaży i ich upublicznianie. W 1972 roku doszło nawet do zerwania stosunków dyplomatycznych po tym jak szwedzki premier Olof Palme porównał bombardowanie Hanoi do nazistowskiej masakry.

O Black Power Movement mówią jego twórcy i ludzie kultury

Elementem spinającym te ultra-ciekawe materiały jest nie tylko chronologia wydarzeń, ale przede wszystkim współczesne komentarze z offu osób, które zaproszono do udziału w tym filmie. Są to zarówno świadkowie tamtych wydarzeń, jak i osoby odgrywające czołowe role w tworzeniu The Black Power Movement, jak Angela Davis, oraz współcześni czarnoskórzy ludzie kultury, tacy jak Erykah Badu, Talib Kweli czy Danny Glover. To tak naprawdę te osoby opowiadają i interpretują tę bardzo wielowątkową historię ruchu.

Ruch Afroamerykanów - narzędzie walki o równouprawnienie

The Black Power Mixtape nie jest wyczerpującą opowieścią o historii Afroamerykanów z przełomu lat 60. i 70. Jest jednak bardzo ważną wypowiedzią sygnalizującą różne wątki i powiązania między nimi - wszystko w kontekście "czarnego separatyzmu". Ważnym elementem tego filmu, co dla mnie istotne, jest podkreślenie roli kobiet w kształtowaniu tej olbrzymiej kontrkultury. Odpowiadając najkrócej na pytanie, o czym jest ten film, można powiedzieć, że służy on do pokazania The Black Power Movement jako narzędzia do tworzenia, organizowania tożsamości czarnych i walki o równouprawnienie. Film ukazuje ogromną potrzebę zachowania historii czarnoskórych i jej opisywania przez nich samych.

Film można obejrzeć na stronie Tok FM 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz