Ej, lewicujące osoby... serio uważacie, że nie ma różnicy pomiędzy AD i RT? Serio będziecie teraz bić na alarm za twitta RT w kierunku elektoratu Bosaka? Uważacie, że każdy z ponad miliona jego wyborców biega ze swastyką i organizuje uro Adolfa w lesie, czy co? Bo nie ogarniam tych wszystkich komentarzy obraających się na rzeczywistość, w której tworzeniu sami wszyscy uczestniczymy. Urodziliście się wczoraj?
Kolejny raz kandydat reprezentujący lewicową flankę dostał od wyborców z liścia. RB ogarnął wynik gorszy od Magdaleny Ogórek w 2015. Najwidoczniej coś zostało zrobione w chuj nie tak. Deal with it.
--
Wielu lewicowców teraz robią focha już protestują i nie pójdą wcale głosować, a nawet zagłosują na Dudę. Na złość mamie odmrożę sobie uszy. Cóż co w Polsce wychodzi kłótnie, po one tylko później pokazują płaczą. Jednej strony Duda może już otwierać szampana, dzięki kłótni fochą opozycji wygra wybory. Opozycja za dużo czasu zajmuję się wojną ze sobą, kłócą się gorzej niż dzieci. Dzięki temu PIS robi co chce w Polsce. Naprawdę jeśli wygra Duda, będziemy świadkami definitywnego końca demokracji w Polsce.
Pinksixty News wiadomości LGBT - Coraz więcej bezrobotnych LGBT Brazylijczyków straciło ostatnio pracę podczas wybuchu koronawirusa, bezrobocie wśród LGBT Brazylijczyków prawie dwukrotnie przewyższa ogólna stopa krajową. Jeszcze zła wiadomość z Brazylii w tym roku 89 osób trans zostało zamordowanych w tym kraju, co stanowi wzrost o 39% w pierwszych sześciu miesiącach 2019 r.
Joanna Mazur jest członkinią zarządu stowarzyszenia "My rodzice"
Rozmowa z okazji Pride Month z dr Anna Strzałkowska. Ania z zawodu jest psycholożką i socjolożką, nauczycielką akademicką na Uniwersytecie Gdańskim. Certyfikowaną coach i wykładowczynią na Akademii Coachningu Wyższej Szkoły Bankowej. Aktywna działaczka na rzecz praw człowieka m.in. współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania. Od 14 lat członkini Trójmiejskie Akcji Kobiet. Koordynatorka prac nad Gdańskim Modelem na rzecz Równego Traktowania.
Piotr Czaykowski czyta dla Was broszurkę KPH "Ramię w ramię po równość. Jak być sojusznikiem i sojuszniczką osób LGBT" okraszając tekst swoim komentarzem.
Upamiętnienie zamieszek w Stonewall na całym świecie
Helena Dalli mówi dla France24, dlaczego Polska może stracić część unijnego finansowania, jeśli tak zwane „strefy wolne od LGBT” ustanowione przez polskie miasta.
Administracja Trumpa pozwana za nową politykę opieki zdrowotnej, która naraża pacjentów transpłciowych na dyskryminację. Omar Gonzalez-Pagan, adwokat i strateg ds. Opieki zdrowotnej w Lambda Legal oraz główny adwokat reprezentujący sprawę, dla CBSN na temat procesu sądowego.
Dziś jego ojczyźnie nadal nie chcą wiedzieć, że był gejem. Jurij Arabow, scenarzysta filmu o Czajkowskim, powiedział "The New York Times", że pogłoski o homoseksualności Czajkowskiego są "dalekie od prawdy". Innego zdania jest Larisa Maljukowa, recenzentka filmowa z niezależnej "Nowej Gaziety", która poinformowała media, że w pierwotnej wersji scenariusza, jaką miała okazję czytać rok temu, Czajkowski był przedstawiony jako mężczyzna nieszczęśliwie zakochany w młodym przyjacielu.
Jak tłumaczy Christopher Harrity z "The Advocate", orientacja Czajkowskiego była powszechnie znana. Zachowały się również pamiętniki i listy kompozytora świadczące o jego związkach z jednym ze służących i bratankiem. Gejem był też jego brat Modest. W biografii Czajkowskiego Roland John Wiley pisze o tym, że w korespondencji nie obawiał się pisać o swojej orientacji, co więcej - używał żeńskiej wersji swojego imienia.
"The Atlantic Wire" wśród znanych rosyjskich homoseksualistów wymienia również Nikołaja Gogola, autora "Martwych dusz". Simon Karlinski w swojej pracy pt. "Seksualny labirynt Nikołaja Gogola" podkreśla, że autor żył w czasach, gdy homoseksualizm był zakazany, w związku z czym próbował ukryć swoje skłonności. Mówi się jednak, że w czasie pobytu we Włoszech miał kochanka i nie ukrywał swojej orientacji - Gazeta.pl.
Pani Monika Hudaszek, studentka IV roku farmacji na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, wysłała do abp. Stanisława Gądeckiego list, w którym prosi o udzielenie odpowiedzi na nurtujące ją pytania.
Słysząc słowa „ideologia LGBT”, zastanawiam się, co osoby posługujące się nimi chcą przekazać. Kiedy myślimy o haśle w kontekście „grupy osób prezentujących swoje idee”, równie dobrze możemy mówić: „ideologia Kościoła katolickiego”, „ideologia uczniów szkół podstawowych”, „ideologia kibiców”. Nie mam wątpliwości, że jednak w przypadku mniejszości seksualnych, hasło to ma wydźwięk pejoratywny. Słysząc to w ustach hierarchów katolickich, polityków, od razu bierzemy pod uwagę coś, co nam zagraża. Co zagraża Polakom, polskiej rodzinie.
Polskich rodzin nie niszczy miłość osób tej samej płci, nie niszczy osoba, która źle się czuje w swoim ciele. Polskie rodziny niszczy nienawiść, głód, ubóstwo. Polskę niszczy polaryzacja i dzielenie społeczeństwa na osoby lepsze i gorsze (...) - Magazyn Więź.
Podawanie środków wymiotnych, by obrzydzić osobie homoseksualnej jej partnera, elektrowstrząsy, treningi masturbacyjne czy ryzykowne operacje mózgu – to tylko niektóre z przerażających i niczym nieuzasadnionych z punktu widzenia nauki metod rzekomego leczenia homoseksualizmu. O tym skąd historycznie wzięły się te pomysły i dlaczego wciąż w jakiejś formie wracają, choć są bardzo niebezpieczne, opowiada dr n. medycznych Bartosz Grabski, psychiatra i seksuolog. – Skutki poddania się takiej pseudoterapii mogą być tragicznie, łącznie targnięciem się na swoje żyje – ostrzega naukowiec.
Krótko mówiąc, zastrzeżenie sędziego Gorsucha oznacza, że dyskryminacja osób LGBTQ w miejscu pracy może się jeszcze nie skończona. W rzeczywistości dyskryminacja ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową może być nawet prawnie chroniona na podstawie ochrony wolności religijnej.
Zapytany, co sądzi o swoim mianowanym sędzia Neil Gorsuch, który wyrok jest na rzecz osób LGBTQ, Trump odpowiedział: „Byłem zaskoczony, miał działać na naszą korzyść”.
Sytuacja osób LGBTI (lesbijek, gejów osób, biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) w Polsce coraz częściej staje się przedmiotem dyskusji na arenie międzynarodowej Instytucje UE – Komisja Europejska i Parlament Europejski – wyrażają obawy, czy zasada niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową jest w Polsce przestrzegana przez władze; podejmują związane z tym działania Okazją do dyskusji nt. obecnej sytuacji i możliwych drogach jej poprawy był wirtualny okrągły stół, w którym wzięli udział europosłowie i europosłanki, przedstawiciele i przedstawicielki Komisji Europejskiej, polskich organizacji pozarządowych oraz RPO Adam Bodnar Wskazał, że list Komisji Europejskiej do polskich władz ws. uchwał "anty-LGBT" podkreśla wartość normatywną uchwał, które nie mogą być postrzegane tylko jak deklaracje niewywierające żadnych skutków
Tym roku wybory USA, także wiele kandydatów LGBT bieszę udział w tym Ritchie Torres i Mondaire Jones w Nowym Jorku. Jeśli zostaną wybrani w listopadzie, staną się pierwszymi czarnymi gejami członkami Kongresu USA.
Jeszcze 10 lat temu gejom i lesbijkom wolno było służyć w amerykańskim wojsku tylko pod warunkiem, że ukrywają swoją tożsamość. Dziś w całych Stanach Zjednoczonych można zawierać małżeństwa jednopłciowe. Bo nawet silnie konserwatywne społeczeństwo rozumie, że dyskryminacja nie należy do zestawu jego wartości.
Sam nie wiedziałem o wielu rzeczach, popełniałem błędy. Także w stosunku do własnego syna. Powodem był brak wiedzy. Dlatego zachęcam choćby do przeczytania darmowej broszurki „My rodzice…” – mówi radny Filip Czeszyk, podkreślając, że LGBT to nie ideologia a konkretni ludzie. Jest ich w Polsce ponad 2 miliony.
W Polsce nie ma miejsca dla dwóch mam. Konsul zaproponował, żeby "ojciec dziecka" był "nieznany", i będzie po sprawie. Musiałam zostawić swoje miejsce, rodzinę i jechać za granicę, żeby układać swoje życie. Tylko dlatego, że chcę żyć z kobietą i mieć te same prawa co inni.
Samorządowcy z Lubelszczyzny, którzy spotkali się 21 czerwca w Świdniku, przyjęli ogłoszony dziś (25.06) podczas konferencji prasowej apel pod hasłem „Uwolnij Europę od Ideologii”. Chodzi o to, aby przesłanie samorządów, które przyjęły deklarację o wolności od ideologii LGBT – zostało właściwie zrozumiane.
– Jesteśmy wolni od ideologii. Tak właśnie napisaliśmy w naszych stanowiskach. Nie pisaliśmy w nich natomiast nic o strefach wolnych od czegokolwiek. Strefy to kłamstwo wymyślone przez prowokatora. Nie mamy nic wspólnego z jakimikolwiek strefami wolnymi od czegokolwiek i kogokolwiek tym bardziej. Natomiast nasze stanowiska sprzeciwiały się radykalnej ideologii. Używamy słowa „ideologia” w sposób świadomy i precyzyjny. Rozumiemy poprzez ideologię taką doktrynę, która zmierza do budowania utopii - Radio Lublin.
Paech przejął rolę mówcy od Kezi Purick, która zrezygnowała na początku tego tygodnia po tym, jak niezależny raport podobno jest zamieszana w korupcję.
Aktywistka transpłciowa z Brazylii Amanda Marfree zmarła, jest ofiarą koronawirusa. Miała 35 lat, urodziła się w São Gonçalo w Rio de Janeiro i pracowała jako doradczyni w Centre for Reference and Defense of Diversity w São Paulo. Była także kandydatką na radną w São Paulo.
Sąd dla nieletnich stwierdził brak znamion przestępstwa z art. 257 Kodeksu karnego i umorzył postępowanie wobec 16-latka. Sprawa trafiła do sądu po tym, jak przerobił on w sieci herb miasta, dodając do niego tęczowe tło. Dopisał też komentarz: „Jordanów proLGBT, precz z narodowcami”
Poseł PiS-u podczas swojego wystąpienia stwierdził, iż ruch LGBT to wielka promocja pedofilii. - Nie wiem, jak się to nazywa – LBGT? Czasami mylę te literki, ale mam nadzieję, że nie macie państwo o to pretensji i wiemy mniej więcej, w czym rzecz, a on wie świetnie, o co chodzi, bo ma przecież swojego zastępcę, który jest zaangażowany w tę formację i w ten kierunek działań. Trzeba sobie tu jasno powiedzieć, to jest wielka reklama i promocja pedofilii! – mówił Antoni Macierewicz 21 czerwca we wsi Hyżne.
To była miłość od pierwszego wejrzenia (…) uważam, że nasze życie nie różni się niczym od życia par heteroseksualnych – mówi dla Onetu Kasia, która zawodowo zajmuje się organizacją wesel. Prywatnie, narzeczona Sylwii, która pracuje w branży technologicznej. Kobiety są parą od czterech lat i jak przyznają w rozmowie z naszym reporterem Karolem Kosiorowskim, zaczynają się zastanawiać nad swoją przyszłością w Polsce. - Jeżeli dalej zagłosujemy w stronę nienawiści, to będzie tylko gorzej – stwierdza Kasia.
Znaczy biskup Szkodoń przeciwko któremu ruszył proces kanonicy w związku jego molestowaniem nieletniej, kiedy padają dziewczynki molestowaniem to co to mafia heteroseksualna. Nie lepiej zamknie się, nie ma nic wspólnego orientacja homoseksualna i pedofilia.
Widzę, że może jeszcze społeczeństwo nie jest gotowe zaakceptować związki partnerskie czy małżeństwa jednopłciowe, ale zauważyłem, że nie pozwala już obojętnie patrzeć na przejawy agresji wobec osób homoseksualnych - mówi Michał Piróg w rozmowie z Wysokie Obcasy.
W Gdańsku atak homofobiczny, mężczyzna zaatakował innego jest następnym atakiem nienawiści. Cóż słowa LGBT to nie ludzie, będzie więcej taki ataków to pokazuje wielu krajach homofobia dochodzi do ataków fizyczny.
Podczas dyskusji o swojej postaci Kimberly ujawniła, że projektuje własne ubrania i zaprojektowała tęczowy czerwony dywan dla Jessiki Ellis, byłej gwiazdy Hollyoaks. Następnie Kimberly ujawniła swoją seksualność, mówiąc: „Reprezentuję B. Tak więc dla mnie było to bardzo, bardzo ważne."
Helena Dalli komisarz do spraw równości przesłanie z okazji miesiąca dumy
Tęczowy Happening to wydarzenie, które odbyło się zamiast dużego Marszu Równości w Opolu. Nie mogliśmy go zorganizować z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem - tłumaczy Natalia Dylewska, działaczka Tęczowego Opola. Około 100 osób różnej orientacji sprzeciwiało się płynącej ich zdaniem z wielu stron nienawiści i przykrościom - Nasze Miasto Opole.
"Otwarta Brama" - Dominikanin ojciec Tomasz Dostatni na temat książki Mężczyźni z różowym trójkątem.
We wrześniu, były walijski gracz rugby Gareth Thomas ujawnił, że jest nosicielem wirusa HIV. Powiedział, że „wstyd i strach” doprowadziły go do zachowania tajemnicy swojej choroby. Ale teraz chce przełamać piętno i rozpoczął kampanię walki z HIV, wspieraną przez Sir Eltona Johna, Davida Furnisha i Terrence Higgins.
Dr Dillon Barron, lekarz pogotowia ratunkowego w Chicago, zaraził się koronawirusem w trakcie swojej pracy i od tego czasu całkowicie wyzdrowiał. Chciał przekazać osocze, aby pomóc innym - ale jz powodu jego seksualności jest gejem odmówiono jemu.
Decyzja Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o zakazie dyskryminacji pracowników LGBT zwróciła uwagę jak są traktowanie osób LGBT w miejscu pracy. Wielu członkom społeczności trudniej jest im znaleźć pracę lub awans, podczas gdy inni regularnie spotykają się z homofobicznymi lub transfobicznymi komentarzami w miejscu pracy.
Światowy Dzień Uchodźcy: jak gej Amina uciekł przed przemocą przeciwko LGBTQ w Czeczenii.
Polska jest najbardziej homofobicznym krajem w UE. Homofobia nie zaczęła się wraz z prezydentem Dudą i posłem Czarnkiem. To trwa od wielu lat i jest podsycane przez skrajnych konserwatystów z Ordo Iuris. Stajemy murem za aktywistami z Atlasu Nienawiści!
Teraz, gdy przeszedł na emeryturę sportową, Adam Rippon rozmawia z The Advocate, o tym, jak będzie wyglądać jego życie na emeryturze sportowej.
The Advocate, na temat duchowości i wiary LGBT społeczności w USA
W ciągu dziewięciu lat razem para Jamie i Shaab stanęli przed wieloma wyzwaniami, w tym z zmiany płci Jamiego i dezaprobatą ze strony najbliższych, ale teraz ślub pośród globalnej pandemii.
Ta para Lisa Licata i Sherry Lau postanowiły pomalować swój dom w kolorach tęczy po latach ataków homofobii i obelg w okolicy.
Co Polacy myślą o społeczności LGBT? Czy LGBT to ludzie czy ideologia?
SBS kanał Australii seria filmów dokumentalnych, która uchwyci zmieniające życie momenty, w których migranci są informowani, czy mogą zostać w Australii czy będą musieli wracać do domu. Wśród osób występuje para gejów Luciano i Drew, jeden nie jest Australijczykiem chce zostać dla Drew i ułożyć życie w Australii.
Nieco ponad 50 lat temu ruch Pride zaczął się przed Stonewall Inn w Nowym Jorku, a czarne transpłciowe kobiety, takie jak Marsha P. Johnson i Sylvia Rivera, pomagały. Dzisiaj społeczność LGBTQ wraz z ruchem Black Lives Matter walczą razem o równe prawa.
Francuskie miasto Dijon odbyła się parada równości mimo pandemii szczególnej bezpieczeństwie.
Australijska Drag Queen Courtney Act w porannym programie brytyjskim Lorraine
Na miesiąca dumy brytyjski program Lorraine, zbiór wywiadu z gośćmi LGBT i sojusznikami, z którymi przeprowadzono wywiady w programie.
John Young, prezes i dyrektor generalny Kanadyjskiego Muzeum Praw Człowieka, zrezygnował z powodu zarzutów molestowania seksualnego i rasizmu w instytucji w Winnipeg, a także skarg, że pracownicy zostali zmuszeni do cenzury treści LGBT w muzeum.
Trójka były sportowcy LGBTQ na temat polityki dzielą się sportowymi wskazówkami na sukces
GLAAD - na temat LGBT nie biały walka o prawa obywatelskie
Jedna z największych na świecie parad równości nie odbędzie się w tym roku w San Francisco, ze względu na pandemię. Ale w 50. rocznicę San Francisco Pride, na wzgórza miasta powstał różowy trójkąt symbol prześladowania gejów w nazistowski czasach.
Po śmierci męża mężczyzna jemu zablokowano otrzymywanie świadczeń z zabezpieczenia społecznego po dla urzędników było za mało byli małżeństwie, nie ważne byli razem 15 lat, nie mogli ożenić po prawo im zabraniało. Po walce sąd po stronie Marka i Anthony Gonzalesa zasługują na równe prawa.
Pierwszy transpłciowy oficer Ofer Erez, w wojsku Izraela wzywa do włączenia LGBT i więcej różnorodności.
Jacek Kochanowski rozmawia z Marzanną Pogorzelską i Pawłem Rudnickim
Atak homofobiczny na sklep który jest pro LGBT
Brytyjski Vogue z okazji miesiąca dumy, prezentuje drag queen i transpłciowe osoby.
NHS - odpowiednik Polski NFZ z okazji miesiąca dumy
Czasie pandemii koronawirusa wiele parad/marszów przeszło do online imprez z powodu bezpieczeństwa.
Luke Air Force Basa wojskowa amerykańska uhonoruje miesiąc dumy.
Manifestacja społeczności LGBT w Salonikach w Grecji, mimo pandemii trzeba było odwołać główną paradę.
Diecezja Indiany Kościoła Episkopalnego z okazji miesiąca dumy przesłanie
Tym roku parada San Diego odwoływana z powodu pandemii przeniesiona do świata wirtualnego.
Szkoła filmowa z Toronto - świętuje miesiąc dumy i także jak ważne jest uznane kultury LGBT nie tylko od biały.
Wiele osób LGBT dzielnice i firmy odczuwają skutki pandemii koronawirusa.
Parada równości w Los Angeles tym roku z powodu pandemii była wirtualna
Indonezja oburzenie na firmę Unilever która zaangażowała wsparcie LGBTQ, Indonezyjczycy grzmią i grożą bojkotem, gdy Unilever nie zerwie z LGBT.
Tęczowa instalacja została zaprojektowana, by wezwać do położenia kresu przemocy wobec osób LGBTQ na całym świecie
Hiszpańska poczta na tęczowo znaczki i skrzynki
Tęczowe pasy na przejściu w stolicy USA Waszyngtonie
Padwa włoskie miasto w kolorach tęczy z okazji miesiąca dumy, chcą uczcić paradę, która w tym roku została odwołana i przeniesiona do sieci.
Włoska Sardynia w kolorach tęczy - aktywiści chcą stworzyć 100 metrowe napis przeciwko homofobii i rasizmu narażę przez włoską biurokrację nie mogą stworzyć napisu.
W najnowszym odcinku cyklu #zorientowani moim gościem jest prezes poznańskiej Grupy Stonewall, Mateusz Sulwiński. Rozmawiamy o jego działalności aktywistycznej, zawirowaniach w polskiej polityce i niesamowitym wsparciu, które otrzymuje od swojej rodziny!
Wywiad z serii #zorientowani - moją rozmówczynią tym razem jest fantastyczna piosenkarka Jessie Ware! To nie tylko znakomita artystka, ale i sojuszniczka społeczności LGBT+. Jessie świętuje właśnie premierę swojej najnowszej płyty "What's Your Pleasure?".
Jej Perfekcyjność - Mateusz Sulwiński wreszcie został etatowym działaczem LGBT.
Jej Perfekcyjność -Wiktor Dynarski nie poszedł na protest Black Lives Matter, by chronić męża
Jej Perfekcyjność - Jaś Kapela chętnie pokazuje klatę dla osób LGBT
Jej Perfekcyjność - Olga Szomańska ma dość dyskryminacji osób LGBT -
Już za kilka dni pięćdziesiąta pierwsza rocznica zamieszek w nowojorskim klubie Stonewall Inn. Dlatego wspólnie z @pozqueer. przygotowaliśmy dla Was serię postów przybliżających historię tego wydarzenia. Oto pierwszy z nich!
Sytuacja polityczno-społeczna lat 50. i 60. w USA była bezpośrednią przyczyną wybuchu zamieszek w Stonewall Inn. Po drugiej wojnie światowej w Stanach, podobnie jak na całym świecie, pragniono przywrócić przedwojenny porządek społeczny i powstrzymać wszelkie zmiany. Na celowniku ówczesnej władzy były środowiska komunistyczne, anarchistyczne, hipisowskie, a także homoseksualne, które uznano za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju i tradycji. W dokumencie rządowym z 1950 roku pt. “Homosexuals and other Sex Perverts” znalazł się zapis “Powszechnie uważa się, że tym, którzy angażują się w jawne akty perwersji (czyt. akty homoseksualne), brakuje stabilności emocjonalnej normalnych osób”. Osobom, które dziś określilibyśmy_łybyśmy jako queerowe odmawiano człowieczeństwa i spychano je na margines społeczny odbierając im głos.
Sytuacja uległa zmianie około 1953 roku w momencie, gdy społeczność LGBTQIA+ zaczęła organizować się i tworzyć aktywistyczne ugrupowania, takie jak: Mattachine Society oraz Daughters of Bilitis (DOB), które działały na rzecz praw nienormatywnych. Ówczesny burmistrz Nowego Jorku, Robert F. Wagner widząc polityczne zagrożenie w organizujących się ruchach rozpoczął proces eliminowania gejowskich barów, które były głównym miejscem spotkań osób LGBTQIA+. Cofnięto koncesje alkoholowe dla tych miejsc, a policja robiła regularne naloty, podczas których aresztowano osoby, które dopuściły się aktów homoseksualnych bądź te, których wygląd nie odpowiadał ich biologicznej płci.
Następca Wagnera, burmistrz John Lindsay kontynuował antygejowską politykę, którą tłumaczył potrzebą uporządkowania miasta, by wróciło do N O R M A L N O Ś C I. Już wcześniej próbowano przeciwstawiać się działaniom władzy i policji: zamieszki w Cooper Do-nuts (Los Angeles, 1959 rok) oraz w Compton (San Francisco, 1966 rok), jednak to wydarzenia w Stonewall Inn. zmieniły bieg walki o wolność i prawa osób LGBTQIA+.
O 1:20 w sobotę 28 czerwca 1969 r. ośmiu policjantów w mundurach przybyło pod drzwi Stonewall Inn krzycząc „Policja! Przejmujemy lokal!”. Dwie tajne policjantki i dwóch tajnych policjantów weszło wcześniej tego wieczoru do baru aby zebrać dowody wizualne, gdy reszta oddziału czekała na zewnątrz na sygnał. Muzyka została wyłączona i zapalono główne światła. Tej nocy w barze było około 200 osób. Standardowa procedura nalotu polegała na ustawieniu osób w szeregu i sprawdzeniu ich tożsamości, osoby female presenting zabierano do łazienki i tam musiały się rozebrać w celu zweryfikowania ich płci.
Wtedy wydarzyło się coś, co nie miało nigdy jeszcze miejsca podczas nalotów: osoby odmówiły weryfikacji swojej tożsamości. Policja postanowiła zabrać wszystkich_e przeciwstawiających_e się na komisariat, szczególnie osoby nie cis-płciowe. Ci_te, którzy_re nie zostali_ły aresztowani_e, wypuszczono i kazano się rozejść. Zamiast tego osoby gromadziły się przed lokalem. Właśnie wtedy z baru została wyprowadzona osoba, najprawdopodobniej był_a to drag king Stormé DeLarverie, która_y nie chciał_a poddać się policjantom i walczył_a, uderzając nawet jednego z policjantów prosto w głowę. Ostatecznie DeLarverie został_a kilkakrotnie uderzony_a pałą policyjną na oczach tłumu, upadł_a i spojrzał_a na obserwujących całe zdarzenie i krzyknął_eła „Będziecie tak stać?!”.
Tłum wpadł w szał. Policja próbowała ich powstrzymać, powalając kilka osób, co jeszcze bardziej podżegało zebranych_e. W tym momencie przed barem było już około 600 osób. Policjanci i policjantki będąc bez wyjścia złapali_ły kilka osób i zabarykadowali_ły się razem z nimi wewnątrz Stonewall Inn. Kosze na śmieci, śmieci, butelki, kamienie i cegły leciały w stronę baru wybijając szyby. Przybyły kolejne oddziały policji i zatrzymano każdego_ą, kogo się tylko dało i umieszczano w wozach policyjnych. Rozwścieczony tłum zatrzymywał samochody, wywracając jeden z nich, aby w pełni zablokować ulicę. Walki trwały do około 4 nad ranem. Wiele osób zgromadziło się wokół Christopher Park i siedziało w ciszy, nie dowierzając w to, co się wydarzyło. Aresztowano trzynaście osób. Niektórzy_e z tłumu zostali_ły hospitalizowani_e, a czterech policjantów zostało rannych.
Przez cały dzień w sobotę 28 czerwca ludzie przychodzili, by popatrzeć na spalone i doszczętnie zniszczone Stonewall Inn. Na ścianach baru pojawiły się graffiti „Drag Power”, „Gay Power” czy „Legalize Gay Bars”. Zamieszki trwały z różną dynamiką i częstotliwością do 3 lipca. Informacja o zamieszkach pojawiła się na pierwszych stronach The New York Times, New York Post i Daily News. Wieści o nocy z 27 na 28 czerwca obiegły cały świat.
Noc z 27 na 28 czerwca 1969 r. stanowi punkt zwrotny w queerstorii. Rutynowy nalot policji na Stonewall Inn wywołał gwałtowny, sześciodniowy bunt. Mówi się, że zamieszki rozpoczęły się, gdy patron_a „rzucił_a pierwszą cegłę” w stronę funkcjonariusza policji. Spekuluje się dziś o tym, kto faktycznie był tą osobą, która rozpoczęła zamieszki. Symbolicznie, ze względu na zasługi w trakcie oraz po wydarzeniach w Stonewall Inn., przypisuje się to czarnej, transpłciowej sex workerce Marshy P. Johnson lub Silvi Rivierze, trans osobie pochodzenia latynoskiego. Zarówno Johnson, jak i Rivera temu jednak zaprzeczyły_li.
W opowiadaniach znajdujemy również nazwiska kolejnych dwóch osób, które rzekomo miały rzucić pierwszą cegłę, a były_li nimi pracująca seksualnie osoba dragowa Jackie Hormona oraz czarna gender-fluid osoba pracująca seksualnie Zazu Nova. Z zeznań innych wynika, że rzut cegłą to jedynie mit, a osobą, która zapoczątkowała powstanie, była czarna lesbijka, znany drag king Stormé DeLarverie, która_y skuty_a w kajdanki w szarpaninie z jednym z oficerów uderzył_a go, krzycząc do osób wokół „Będziecie tak stać?!”. Wersji wydarzeń z najważniejszej nocy w historii LGBTQIA+ jest wiele, a niekompletna dokumentacja nie pozwala na stwierdzenia, a bardziej na przypuszczenia. Zwróćmy jednak uwagę na coś znacznie ważniejszego, wyżej wymienione osoby.
Marsha P. Johnson, Sylvia Riviera, Jackie Hormona oraz Zazu Nova byli_ły seks workerami_kami.
Marsha P. Johnson, Sylvia Riviera, Jackie Hormona oraz Stormé DeLarverie byli_ły artystami_kami drag.
Marsha P. Johnson, Sylvia Riviera, Zazu Nova oraz Stormé DeLarverie to People of Color.
Żadna_en z bohaterek_ów Stonewall nie był_a cispłciowa.
Naszą sytuację zawdzięczamy People of Color, osobom pracującym seksualnie, osobom o nienormatywnej tożsamości płciowej, osobom dragowym. Nie odwracaj się od osób, które dały ci wolność!
Dziś pięćdziesiąta pierwsza rocznica zamieszek w nowojorskim klubie Stonewall Inn! Kończymy tym samym cykl postów o historii tego wydarzenia i dziękujemy pozqueer. za współpracę :)
"From going to places where you had to knock on a door and speak to someone through a peephole in order to get in. We were just out. We were in the streets."
„It was clear that things were changing. People who had felt oppressed now felt empowered.”
Kiedy rzucono pierwszą cegłę w stronę policji w nocy z 27 na 28 czerwca 1969 roku nikt nie wiedział, że zmieni to bieg historii. Równo 51 lat temu miały miejsce zamieszki w Stonewall Inn. Ta rocznica przypomina o potędze wspólnego stawiania czoła tym, którzy chcą nas podzielić. Wydarzenia z czerwcowej nocy przyczyniły się do rozwoju ducha aktywistycznego wśród społeczności queerowej. To dzięki Stonewall Inn. osoby LGBTQIA+ w całych Stanach Zjednoczonych zaczęły się organizować i protestować, domagając się swoich praw. To wtedy zdano sobie sprawę z wagi wspólnego działania i sile przeciwstawiania się opresorom_kom. Z czasem walka o prawa dla osób LGBTQIA+ zyskała publiczną uwagę i poparcie ze strony części społeczeństwa, co ugruntowało drogę, którą dziś kroczymy.
Bezpośrednim skutkiem zamieszek było powstanie jeden z najważniejszych organizacji w queerstorii: Gay Liberation Front z 1968 roku, która była pierwszym otwarcie walczącym o prawa i widoczność osób LGBTQIA+ ugrupowaniem na świecie. W pierwszą rocznicę wybuchu zamieszek w Stonewall, nazwaną Dniem Wyzwolenia Christopher Street, zorganizowano marsz w Nowym Jorku, dziś znany jako pierwszy Gay Pride March. W tym samym czasie podobne marsze przeszły ulicami Los Angeles i Chicago, a rok później również Londynu, Paryża, Sztokholmu czy zachodniego Berlina, zapoczątkowując tradycję marszów równości.
Zamieszki w Stonewall były wydarzeniem o wielkiej wadze historycznej nie tylko ze względu na ogromną liczbę, ale przede wszystkim co wyróżniało je spośród innych zrywów, to rozgłos medialny zapewniający widoczność potrzeby zmian, o jakie walczono, a także fakt ukształtowania się nowych organizacji aktywistycznych powstających w odpowiedzi na wydarzenia z nocy z 27 na 28 czerwca 1969. Dzięki odwadze transpłciowych POC, seks workerów_ek, artystów_ek drag cały świat usłyszał o tym, że osoby queerowe mają dość i nie godzą się już na nierówność.
Dzisiaj minęło 51 lat od zamieszek w nowojorskim barze Stonewall Inn, często uznawanych za symboliczny początek współczesnego ruchu emancypacji osób LGBT+ w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.
Co dokładnie wydarzyło się w Nowym Jorku?
Bar Stonewall Inn w Greenwich Village był jednym z nielicznych miejsc, oferujących namiastkę bezpieczeństwa dla najbardziej marginalizowanych grup ze społeczności, którą później nazwano LGBT: drag queens, osób transpłciowych i bezdomnej młodzieży. Zgodnie z ówczesnym amerykańskim prawem, nowojorska policja regularnie dokonywała nalotów na Stonewall, które często kończyły się aresztowaniami.
Jednak 28 czerwca 1969 roku, gdy w Stonewall pojawili się mundurowi, osoby obecne w lokalu stawiły opór. Według relacji osób obecnych na miejscu, goście najpierw nie pozwolili się wylegitymować, co wywołało konsternację policji, przyzwyczajonej do uległości bywalców baru. Gdy przed lokalem zaczął zbierać się coraz większy tłum, funkcjonariusze wezwali posiłki. W którymś momencie, gdy jedna z ciągniętych do radiowozu drag queens odpowiedziała na poszturchiwania policjanta uderzeniem torebki, a inny policjant uderzył jedną z lesbijek pałką w głowę, ktoś krzyknął „gay power!”.
Tłum ruszył na policję. Doszło do zamieszek.
W ciągu kolejnych kilku dni nie tylko bar Stonewall Inn, ale cała Christopher Street zmieniła się w „wolną strefę”, w której tłum, liczący już kilka tysięcy osób LGBT+, przez lata wyszydzanych, zastraszanych i brutalnie wykluczanych, powiedział: dość!
Pojawiły się ulotki wzywające do odzyskania przestrzeni publicznej i stworzenia bezpiecznych miejsc. Narodziło się nowe pokolenie aktywistów i aktywistek, którzy nie mieli zamiaru pokornie znosić przemocy, życia w ciągłym strachu przed ujawnieniem. Na opresję opartą na wmówionym poczuciu wstydu, odpowiedzieli hasłem wzywającym do dumy: Gay Pride.
Rok później, na pamiątkę wydarzeń w Stonewall Inn, w Nowym Jorku, Los Angeles i Chicago przeszły pierwsze marsze Gay Pride. Już w kolejnym roku demonstracje odbyły się również w Bostonie, Dallas i Milwaukee oraz – co istotne – w Londynie, Paryżu, Berlinie Zachodnim i Sztokholmie. Narodził się ruch sprzeciwu wobec opresji i działania na rzecz emancypacji osób, które dziś opisujemy skrótem LGBT+.
Pytając o sens Parad czy Marszy Równości, które od lat odbywają się także w Polsce, warto wspomnieć o ich korzeniach. Dlaczego ludzie wyszli i wciąż wychodzą na ulice? Bo osoby LGBT+ były i są bite, mordowane i dręczone. Tak wtedy, jak i dziś boją się i popełniają samobójstwa. Nie tylko w USA, czy na Bliskim Wschodzie, ale także tutaj, w Polsce.
Pamięć o Stonewall może być też dla nas źródłem siły i świadomości tego, że jako osoby LGBT+ możemy być społecznością złączoną nie przekonaniami, sposobem życia, czy nawet wyglądem – w tych obszarach jakże często się różnimy – ale wspólnotą doświadczeń i solidarnością w powiedzeniu jednego słowa: dość!