Już w piątek pary jednopłciowe będą mogły wziąć ślub na Malcie, kiedy wszystkie przepisy zmienionego prawa małżeńskiego wejdą w życie. Minister Helena Dalli podpisała prawo do wiadomości publicznej opublikowanej w gazecie rządowej w zeszły piątek.
W kraju którym ponad 90% to katolicy gdzie większość polityków też prawica jest była za legalizacją równości małżeństw. Gdzie ponad 70 proc. mieszkańców regularnie chodzi na niedzielne msze. Dodatkowo ponad 60 proc. mieszkańców i mieszkanek Malty w wieku 18-35 lat popiera równość małżeńską.
Malta przez zaledwie trzech lat, zrobiła duży krok w równości dla LGBT. Ten katolicki bastion, gdzie legalna aborcja jest zakazana i rozwód był nie dawno jeszcze zakazany dozwolony jest od 2011 roku, trzy lata temu głosowano za związkami partnerskimi mimo sama prawica popierała, wstrzymali od głosowania byli przeciw jedynie sprawie adopcji dzieci, ale za równość głosowali jeden poseł przeciwko.
Rok później ten sam rząd Josepha Muscata uchwalił ustawę podstawowe prawa dla osób transseksualnych i interseksualnych, to też pierwszy kraj gdzie akceptują prawa osób interseksualnych.
Malta to jedyny kraj na świecie zakazała "terapii konwersji" leczenie z orientacji seksualnej i zmiany płci.
Wiele z tych osiągnięć należy miedzy innymi Helena Dalli, minister Malty kiedyś była Miss World Malta i wykładowczyni socjologii na Uniwersytecie Maltańskim.
Według ILGA-Europe, Malta w rankingu "tęczowej Europy", zajęła pierwsze miejsce. Ranking ILGA-Europe, w którym w kategoriach miedzy innymi azyl, równouprawnienie, ochrona przed mową i przestępstwami z nienawiści, prawo do posiadania rodziny, wolność zgromadzeń i wypowiedzi czy możliwość korekty płci metrykalnej, przyznawane lub odejmowane są punkty.
Mimo nie którzy biskupi katolicy wspierają LGBT. Biskupi z Malty opublikowali dokument dotyczący stosowania Amoris Laetitia, o rodzinie od papieża Franciszka. Dokument Episkopatu odzwierciedla wezwanie papieża, aby uzyskać więcej miłości i integracji w Kościele, dla rozwiedziony i też LGBT. (New Ways Ministry)
Biskup Grech szukał większej integracji dla osób LGBT w kościele podczas synodu rodziny w 2014 roku, a Biskup Scicluna chce żeby nie karać, duchowny którzy akceptują i błogosławią związki osób jednopłciowy. Scicluna powiedział Kościół powinien przeprosić osób LGBT, za język homofobiczny. Tylko w ubiegłym roku, Scicluna stał się jednym z niewielu biskupów na Malce który potępiał "terapie reparatywną".
Premier Malty Joseph Muscat mówił podczas debaty że nadszedł czas do wprowadzenia ustawy związków partnerskich jest ona do ochrony praw mniejszości. "Chcę żeby moje dzieci dorastały w kraju równości" powiedział po głosowaniu wyjściu do tłumu.
"Chciałbym, by upowszechnił się pogląd, że orientacja seksualna to nie jest stan podlegający "leczeniu", a wciąż u nas podobne próby mają miejsce" - powiedział premier.
"Będę bronił prawa Kościoła katolickiego do wyrażania swych poglądów i jednocześnie niech mi wolno będzie zapewnić, że mój rząd będzie kontynuował realizację własnych planów. Nigdy nie zaakceptuję mentalności, zgodnie z którą można krzywdzić osoby LGBT". (Replika)
Też dzięki wielu organizacją największa jest Malta LGBTIQ Rights Movement (MGRM), też bardzo pomogli zmienić mentalność Drachma Parents - u nas są akceptacja rodzicie dzieci LGBT.
Wielu rodzice do praktykujący katolicy walczyli o równe prawa dla swoi dzieci. Nawet dzięki im jeden biskup katolicki przeprosił społeczność LGBT za prześladowania na żywo w telewizji, jest nim Biskup Malty Charles Scicluna.
Film, wyprodukowany przez fundację prezydencką od prezydent Marie Louise Coleiro-Preca podkreśla znaczenie tworzenia bezpiecznych przestrzeni, dla rodzin wszystkich na Malcie. Pokazać że rodziny LGBT nie odróżniają się od inny.
Ceremonie związków partnerskich
Steve i Manuel:
Karl Boxall i Simon Law ich ceremonia ślubna, ślub dał osobiście Burmistrz Vittoriosa (Birgu), który okazuje się też ojcem pana młodego Boxall.
Dokument OurStory od Malta LGBTIQ Rights Movement
Mark i Charles Farrugia Bayliss
Tweet