niedziela, 9 października 2016

Forum Chrześcijan LGBT Wschodniej Europy i Azji Środkowej


stoisko Wiary i Tęczy
W Kiszyniowie Mołdawia był dziewiąty Forum Wschodnioeuropejski i Azji Środkowej chrześcijan LGBT. Impreza odbyła się w tajemnicy z powodu homofobii miedzy innymi w tym kraju dochodzi do ataków ekstremizmu wobec osób LGBT.

Według Olga Marc członkini komitetu organizacyjnego, głównym celem tego forum budować dialog między społecznością LGBT i kościołem, ​​kościół nie widzi zagrożenia dla osób LGBT", "religia jest miłość i szacunek do drugiego człowieka."

Uczestniczyło około 60 osób z różnych krajów miedzy innymi z Polski (grupa Wiara i Tęcza oraz też biskup Szymon Niemiec) Niemiec, Rosji, Rumunii, Holandii, Ukrainy, Białorusi, Estonii i Mołdawii.

Wiele opowiadali że mieli trudną drogę akceptacji z powodu homofobii w swoi kościołach, wiele krajów jak w Polska mają kościoły pro LGBT ale wiele osób krajów nie ma i musi chodzić do homofobiczny czy wcale. Miedzy wiele wierzący LGBT mają dylematy moralne z Rosji, wiadomo dlaczego.

Zdjęcie: Victoria Botan
Polski ksiądz Szymon Niemiec, powiedział, że robi wszystko, co możliwe, aby jego parafianie czuli równe osoby. Zanim zwracać się do wiernych ze słowami "bracia" i "siostry", lepiej jest używać słowa neutralnego płciowo "ukochani".

"Po nasz kościół postanowił być otwarty dla wszystkich, musimy zmienić tekst naszego kościoła. Zmieniliśmy wszystkie oficjalne dokumenty naszego kościoła, w tym certyfikaty małżeństw odzwierciedlają zasady równości płci. Na przykład, należy wymienić słowa męża i żonę w słowach mężczyzny i mężczyzny"- powiedział.

Dodam w Polsce mamy dwa główne oficjalne kościoły pro LGBT Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego który jest od Szymona Niemca oraz Reformowany Kościół Katolicki, bardziej znany z Poznania ale ma też lokalnie po za Poznaniem też Warszawa, Zielona Góra, Kraków czy Wrocław.

Pierwsze Forum LGBT chrześcijan tej części Europy odbyło się od 2004 roku w Petersburgu. W przyszłym roku odbędzie się w Bukareszcie Rumunia.

Według badań ONZ, LGBT - jest najbardziej dyskryminowaną grupą społeczną w Mołdawii. Dwie trzecie mołdawskiego społeczeństwa uważa, że ​​społeczność LGBT powinno być wydaleni z Mołdawii. Tylko 1% społeczeństwa jest gotowa zaakceptować osób LGBT jako członka swojej rodziny. Większość opisuje homoseksualistów jako chorych, zboczeńców, pedofilów i prowadząc rozwiązłe życie seksualne. (newsmaker)

Dodam miedzy innymi homofobia jest odpowiedzialna od kościoła prawosławnego z Rosji i też zachodni ekstremistów jak Scott Lively, jeden niebezpieczny ekstremistów chrześcijański który nawołuje do nienawiści, a nawet do śmierci wobec osób LGBT.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza