poniedziałek, 23 listopada 2015

News: rodzice transpłciowego syna, Toalety neutralne płciowo, Wiec Równości 2004 ...


Elżbieta Dynarska, mama transseksualnego Wiktora: "Wiktor miał 12 lat. Pamiętam ten dzień. Akurat wieszałam pranie, a on podszedł i powiedział, że nie chce być dziewczynką. Szoku nie było żadnego. Odpowiedziałam, że chłopcem byłby kobiecym, bo ma długie rzęsy – i na tym się skończyło. Nie przywiązywałam do tego wagi, bo to nie było powiedziane dramatycznie i nie zabrzmiało dramatycznie. (...)

Jego tranzycja to był proces długotrwały. Nic nie działo się z dnia na dzień. Np. gdy szedł na bal gimnazjalny, to powiedział, że ostatni raz zakłada sukienkę. (...) Kilka lat trwało, zanim zaczął obcinać włosy na krótko. Mnie to nie dziwiło i kiedy zobaczyłam, że obwiązuje swój biust - a po naszej linii żeńskiej miał ten biust spory - to mu kupiłam gorset, żeby miał wygodniej. W końcu powiedział stanowczo, że jest pewien – chce być mężczyzną. Ustaliliśmy że nic nie zrobi, póki nie będzie pełnoletni, a właściwie, póki nie skończy liceum.

"I co wtedy zrobiliście?" "Poszliśmy do psychologa, który okazał się idiotą. Powiedział do Wiktora, że jest gruba, koledzy się z niej pewnie śmieją i to pewnie dlatego źle się czuje we własnej skórze."
Jacek Dynarski, tata Wiktora (rozwiedziony z żoną, nie mieszkał z Wiktorem):

"Podejrzewałem, że Wiktor zmierza w jakimś kierunku, ale powiem szczerze, stawiałem na homoseksualność. A chodziło o zmianę płci. (...)

Z tego co pamiętam, to wygłosiłem nawet taki ojcowski komunikat w stylu: „Nie dlatego cię kocham, że jesteś dziewczynką czy chłopcem, tylko dlatego, że jesteś moim dzieckiem”.

"Zdarza się, że wciąż myśli pan o nim jako o dziewczynce?"" "Już nie. Nawet trudno byłoby mi go sobie wyobrazić w ten sposób. Myślę o nim: moje dziecko, mój syn."

Wiktor Dynarski wyrósł na szefa Trans-Fuzji - organizacji działającej na rzecz osób transpłciowych. I mógłby chyba zaśpiewać stary hit Urszuli Sipińskiej "Cudownych rodziców mam..." Cały wywiad z rodzicami Wiktora - do przeczytania w najnowszej „Replice” (nr 58).

Anglia pewna fanatyczka chrześcijańska tak zła była że jej dziecko uczestniczy w lekcja z nauczycielem gejem, napisała do niego nie powinien uczyć dzieci po jest homoseksualistą i zażądała pieniędzy które wpłaciła za naukę dziecka jej.  Jego odpowiedz wspaniała dodatkowo jej pieniędzy przekazie nie jej tylko organizacji Stonewall. (Queerty)

Minister równości w Irlandii Aodhan Ó Ríordáin, zaproponował nowe prawo które nie będą mogli zakazać zatrudniać nauczyciela homoseksualnego, czy nawet go zwolnić.

Część budynków w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych projektuje się z toaletami „gender neutral”. Nie dzieli się ich na oddzielne części dla mężczyzn i kobiet.

Nowa siedziba Whitney Museum of American Art na dolnym Manhattanie opisane właśnie przez „New York Times” ma takie toalety. Dzięki zaproszeniu do współpracy społeczności artystów LGBT w projekcie nowego budynku pojawiły się toalety nazywane „All Gender Restroom”. Dlaczego? Społeczność LGBT uważa, że ich prawo o neutralne płciowo toalety to kontynuacja batalii, którą musieli już przejść Afroamerykanie i osoby niepełnosprawne. Bitwa o to, aby mogli z nich skorzystać bez narażania się na wyszydzanie czy ostracyzm.

Takie rozwiązania czasami mają też sens z organizacyjnego punktu widzenia. To dlatego wspólne toalety wprowadzono w jednej ze szkół podstawowych w San Francisco. – Dzieci nie kierują się normami płciowymi, dopóki dorośli ich tego nie nauczą. W razie jakichkolwiek problemów czy pytań, służymy rodzicom wyjaśnieniami. Kiedy przekonują się, że to nic innego, jak toaleta w ich domu, okazuje się, że nie ma żadnego problemu – tłumaczył dziennikarzom Samuel Bass, dyrektor szkoły - Newsweek.pl

Zaimki dotyczące płci w celu potwierdzenia tożsamości osoby i potwierdzić akceptacja swojej tożsamości płciowej. Film Nowojorskiej centrum LGBT, co mają do powiedzenia na temat właściwego stosowania zaimków.


W 2004 roku ówczesny Prezydent Warszawy Lech Kaczyński zakazał organizacji Parady Równości. Wówczas jednak nie poddałyśmy i nie poddaliśmy się. W Warszawie odbył się Wiec Równości.

Z tego dnia pozostał nam krótki film dokumentalny. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć, to może dziś jest dobry dzień?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz