piątek, 6 listopada 2015

News: interseksualni, Uchodźcy i para i gejów, Radek Szumełda, Słowenia, Kolumbia, Salt Lake City ...


Fioletowe kółko na żółtym tle to symbol nadal mało spotykany w naszych lokalnych społecznościach.

Symbol ten oznacza osoby interpłciowe/interseksualne - takie, których cechy płciowe (chromosomy, hormony, gonady, genitalia i wiele innych) różnią się od tego, co przyjęto za dwupłciowy standard. Rodzą się różnorodne, tak samo jak różnorodnie się nazywają.

Choć w międzynarodowym aktywizmie na rzecz praw człowieka przyjęło się używać słowa "intersex" osoby te na całym świecie identyfikują się różnie. Niektóre mówią o sobie, że są hermafrodytami lub hermami (choć termin ten używany przez osoby spoza środowiska uważany jest często za obraźliwy), osobami cierpiącymi na DSD (disorder of sex development) lub ZRP (zaburzenie różnicowania płci), bądź po prostu intersex.

Jeśli jesteś osobą inter bądź cierpisz na ZRP, pamiętaj, że możesz zgłosić się do nas po pomoc lub poradę. Od września współpracuje z nami Katarzyna Bajszczak, psycholog związana z Centrum Zdrowia Dziecka, która od lat pracuje właśnie nad kwestiami ZRP i interseksualności w ogóle. Możesz się z nią skontaktować pod adresem: katarzyna.bajszczak@transfuzja.org

18 listopada o 18:30 w naszej warszawskiej siedzibie odbywa się również grupa właśnie dla takich osób jak Ty! Zapraszamy Cię serdecznie!. Grafikę udostępniliśmy dzięki Intersex Awareness Day/Trans Fuzja.

Zapraszamy na kolejne spotkanie dla bliskich osób transpłciowych. Odbędzie się ono w tym miesiącu wyjątkowo nie w pierwszy piątek, a dopiero w poniedziałek 16 listopada o godz. 18.30 w siedzibie Fundacji Trans-Fuzja w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10 lok. 66 (w prześwicie między drugim a trzecim podwórzem). Za zmianę terminu przepraszamy.

Na spotkanie zapraszamy rodziców, partnerki, partnerów, innych członków rodziny lub przyjaciół osób transpłciowych, którzy chcieliby wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o trudnościach i radościach życia codziennego lub po prostu spotkać inne osoby o podobnej historii, jak ich własna.

Tutaj można podzielić się swoimi obawami, opowiedzieć o kłopotach dnia codziennego, związanych z tranzycją, transpłciowością i crossdressingiem osób bliskich, o tym, jak wspieramy ukochane osoby, oraz o wszystkich innych sprawach, które bolą lub cieszą.

Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy z tematem transpłciowości i crossdressingu swoich najbliższych spotykają się na co dzień. Spotkanie poprowadzą psycholog Agnieszka Rynowiecka oraz wolontariuszka Agnieszka.

Replika: Dirk Voltz i jego partner Mario, para gejów z Berlina, od lipca gościła w swoim mieszkaniu łącznie dwudziestu czterech uchodźców z Syrii, Afganistanu i Iraku. Przedwczoraj Dirk napisał na FB:

„Nasze noże kuchenne pozostały kuchenne, nikt nie użył ich do niczego innego niż krojenie cebuli, czosnku, mięsa itp. Ani razu nie potrzebowaliśmy klucza do naszej sypialni. Nasze cztery tłuste koty bardzo polubiły pewnego młodzieńca z Afganistanu, który się z nimi bawił. (…)

Mario i ja jesteśmy cali i zdrowi. Żyjemy może nawet intensywniej niż wcześniej. Nikt nie chciał nas zabić we śnie. Nikt nie obraził nas z tego powodu, że jesteśmy dwoma mężczyznami sypiającymi razem. Nikt nie powiedział, że woli szariat od prawa niemieckiego. (…)

Rozczarowujące za to były karteczki, które czasem spotykaliśmy pod drzwiami – od Niemców „zatroskanych” islamizacją. (…)

Może i islam nie jest „częścią Niemiec”. Może i diabeł jest częścią każdej religii. Może i za 10 lat będę musiał jako gej bardziej walczyć o moje prawa niż walczę teraz. Może. Kto wie? Teraz w każdym razie wiem, że to, co robimy od kilku miesięcy, zmieniło nasze życia. Możesz stawić czoło problemowi albo możesz dalej się bać.”

Radek Szumełda odchodzi z Platformy Obywatelskiej, na swoim profilu napisał. Szanowni Państwo, W tym roku minęło 10 lat od kiedy jestem członkiem Platformy Obywatelskiej. Przez cały ten czas byłem platformowym patriotą. Byłem aktywnym członkiem tej partii. Dziś nadszedł dzień pożegnania.

Opuszczam platformowe szeregi, choć jest to jedna z najtrudniejszych decyzji w moim życiu. Wierzyłem, że będę mógł zaangażować się w naprawę i rozwój tej organizacji. Stało się inaczej, nie mam większego wpływu na dalsze losy Platformy, a żadne działania iluzoryczne mnie nie interesują.

Ponad to wygląda, że Platforma obierze bardziej konserwatywny kurs, który światopoglądowo będzie mi bardzo odległy i zrozumiałem, że nie będę miał możliwości realizacji swoich postulatów. Drodzy Wyborcy, jeszcze raz gorąco dziękuję Wam za Wasze poparcie.

Koleżanki i Koledzy, członkowie PO, Dziękuję Wam za lata współpracy, za wiele pomocy, której od Was otrzymałem, za wszystkie przyjaźnie, które narodziły się między nami i trzymam kciuki za rozwój Waszych karier licząc, że kiedyś znów spotkamy się na wspólnej drodze.

Proszę Was jednocześnie o zrozumienie. Bilans ośmiu lat rządów Platformy jest niezwykle korzystny i jestem pewny, że za jakiś czas większość społeczeństwa zrozumie to i doceni. Z wyrazami szacunku Radomir Szumełda

Słoweński parlament ogłosił dziś, że rozpisane w wyniku inicjatywy obywatelskiej referendum w sprawie delegalizacji małżeństw tej samej płci odbędzie się 20 grudnia. To już drugie - po przeprowadzonym w 2012 r. - referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych.

W marcu słoweński parlament uchwalił legalizację cywilnych małżeństw osób tej samej płci. Ustawa nie weszła jednak jeszcze w życie, bo została wstrzymana przez grupę konserwatywnych posłów wspieranych przez Kościół i opozycyjną prawicę, którzy uruchomili procedurę referendalną.

Opozycja zwróciła się w tej sprawie do Rady Konstytucyjnej, która odrzuciła argumentację koalicji rządzącej i tym samym dała zielone światło dla referendum. W 2012 r. Słoweńcy odrzucili w analogicznym głosowaniu przyznanie osobom homoseksualnym prawa do małżeństwa większością 55 proc - Gazeta Wyborcza.

W historyczna decyzja, Trybunału Konstytucyjnego Kolumbii otworzył drzwi dla par jednopłciowych będą mogli legalnie adoptować dzieci. W orzeczeniu 6-2, sąd powiedział agencje adopcyjne nie mogą dyskryminować gejów, lesbijek i transseksualny par w trakcie procesu adopcyjnego. Kościół katolicki jest wściekły decyzją trybunału w Kolumbii natychmiast potępił decyzję jako naruszanie praw dzieci i wbrew woli większości Kolumbijczyków, żądają referendum w sprawie praw osób LGBT, sąd nie ma prawa decydować, mówił rzecznik kościoła w Kolumbii. (AP)

Przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego Maria Victoria Calle Correa w uzasadnieniu wyroku powiedziała krótko: "Seksualna orientacja ani płeć nie są czynnikami wpływającymi na moralne czy fizyczne zdolności danej osoby do adoptowania i wychowywania dziecka"

W Kolumbii nie ma związków partnerskich (ani małżeństw jednopłciowych), ale konkubinaty hetero- i homoseksualne mają te same prawa, włącznie z prawem do dziedziczenia, emerytury po partnerze itd - a teraz również i adopcją dzieci. (Replika)


Wyborcy w Salt Lake City wybrali Jackie Biskupski burmistrzem, jest też lesbijką, głosowano na nią około 52.19 procent jej konkurent obecny jeszcze burmistrz Ralph Becker dostał 47.81 procent. Utah senator Jim Dabakis, z Salt Lake City, również gej polityk, powiedział, wybory stworzą historie, wybór Jackie.

Dodatkowo wybrano Dereka Kitchena, do rady Salt Lake City, jest znany jeden z powodów którzy on i jego mąż oraz dwie inne pary walczyli o małżeństwa jednopłciowe w Utah.

Stan Utah który zalicza się do mormoński, wybiera jawną lesbijkę, nie mówić wiele inny jak w tym stanie małżeństwa jednopłciowe.


Pinksixty News wiadomości LGBT



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz