czwartek, 23 lipca 2015

News: KPH, Włochy, związki partnerskie, transpłciowe osoby, HIV, Grecja, Ministra Edukacji Narodowej ...


W środę 22 lipca. Ministra Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska i Sekretarz Stanu Urszula Augustyn spotkały się z przedstawicielami i przedstawicielkami Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej oraz Kampanii Przeciw Homofobii. Inicjatorka spotkania – Urszula Augustyn obiecała, że MEN podejmie wszelkie możliwe kroki, aby przeciwdziałać obecnej w polskich szkołach przemocy i dyskryminacji, a zbliżający się rok szkolny ogłoszony zostanie Rokiem Otwartej Szkoły.

Dzisiejsze spotkanie w MEN odbyło się na zaproszenie Ministry Augustyn wystosowane po manifestacji, którą KPH i TEA zorganizowały pod MEN po upublicznieniu informacji o śmierci 14-letniego Dominika Szymańskiego z Bieżunia – gimnazjalisty, który w wyniku prześladowań ze strony rówieśników popełnił samobójstwo.

Mimo, że Ministra Kluzik-Rostkowska musiała opuścić spotkanie tuż po jego rozpoczęciu, w czasie ponad godzinnej rozmowy poruszone zostały ważne kwestie dotyczące roli i autorytetu Ministerstwa Edukacji Narodowej w kreowaniu atmosfery bezpieczeństwa i akceptacji w szkołach w Polsce. Ministra Augustyn bezpośrednio i wprost wyraziła chęć działania Ministerstwa w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji motywowanej różnymi przesłankami, w tym orientacją seksualną.

Ministerstwo Edukacji Narodowej jest obdarzone autorytetem przez kadrę szkolną i ma możliwość wprowadzania wielkich zmian. Są w Polsce odważni nauczyciele i nauczycielki, którzy już chcą działać przeciw dyskryminacji i przemocy, ale zwyczajnie się boją, ponieważ nie wiedzą czy mogą - zarysował problem Vyachslav Melnyk z Kampanii Przeciw Homofobii.

Dyskryminacja i przemoc motywowane uprzedzeniami są, zdaniem Ministerstwa, elementem szerszego problemu dotyczącego bezpieczeństwa w szkole. Zapowiedziano, że w ramach programów realizowanych przez MEN, m.in. programu „Bezpieczna +” wdrażanego od 1 września 2015 roku, bezpieczeństwo nie będzie traktowane ogólnikowo jak to miejsce miało do tej pory. Minister zapowiedziała, że m.in. konkursy grantowe rozpisywane dla szkół od września będą zawierać wymienione enumeratywnie przesłanki dyskryminacji i przemocy.

Przemoc i dyskryminacja motywowane uprzedzeniami różnią się od przemocy ogólnej, ponieważ uderzają w tożsamość dziecka. Tożsamość, która jest niezmienna i niezależna od woli. Może ona dotyczyć np. etniczności, rasy, ale także orientacji seksualnej - przekonywała w tym kontekście Ewa Stoecker z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

Zajmowanie się przemocą ogólnie, bez wyszczególnienia jej przyczyn sprawia, że problem się rozmywa, a kadra nauczycielska nadal nie czuje wsparcia ze strony Ministerstwa i jest niepewna czy powinna reagować na przejawy dyskryminacji - dodała Natalia Sarata, również z TEA.

Z kolei Agata Chaber z KPH wyraziła wobec MEN oczekiwanie zabrania głosu - Najważniejsze jest otwarte wyrażenie stanowiska MEN i zakomunikowanie nauczycielom: „Jeśli widzicie na korytarzu szkolnym homofobię lub transfobię – reagujcie!”. To jest zadanie Ministerstwa.

Ministra Urszula Augustyn zadeklarowała zaś - Nie tylko widzimy problem, ale i chcemy z nim walczyć (…) chcemy wspierać nauczycieli, uczyć ich, mówić im wprost: reagujcie.

W związku z tym kolejny rok szkolny ogłoszony zostanie także Rokiem Otwartej Szkoły - otwartej na różnorodność, otwartej na działania antydyskryminacyjne oraz otwartej na organizacje pozarządowe, które mają szkoły wspierać. Inauguracja Roku Otwartej Szkoły odbędzie się 1 września 2015 roku i w czasie tego wydarzenia Ministra w szczególny sposób przypomni, że w szkole nie ma miejsca na dyskryminację i homofobię.

Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka może pomóc w zmianie prawa dotyczącego związków partnerskich osób homoseksualnych w ośmiu krajach, w których takie rozwiązanie nie jest uregulowane prawnie. Włosi będą mogli cieszyć się tym przywilejem pod koniec tego roku.

Trzy włoskie pary zaskarżyły kraj do Europejskiego Trybunału w Strasburgu. Wśród nich był Enrico Oliari - szef organizacji Gaylib, która zrzesza homoseksualistów centroprawicowych i liberalnych. Zaapelował do premiera Mattea Renziego o spotkanie i wprowadzenie związków homoseksualnych jak najszybciej. Premier Włoch zapewnia, że postara się dokonać tego jeszcze przed końcem roku.

Nowe prawo miałoby pozwalać na adopcję biologicznych dzieci partnerów, na wzór rozwiązań niemieckich. Włoski sąd konstytucyjny już pięć lat temu uznał, że choć konstytucja nie mówi nic na temat homomałżestw, to jej zapisy o prawach człowieka "zarówno jako jednostki, jak i uczestnika grup społecznych" nakazują ich uznanie. Mimo tej decyzji sądu, włoski parlament nie zastosował się do orzeczenia - Na Temat.pl

Coraz więcej Brytyjczyków nie ma problemy z akceptacją osób transpłciowy, zmienia na pozytywnie według Sky News.


​Pinksixty News wiadomości LGBT


Gość TOK FM był Paweł Knut - prawnik Kampanii Przeciw Homofobii. Porozmawiamy o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że brak możliwości sformalizowania związku jednopłciowego niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.


To pierwszy taki przypadek na świecie. 18-latka, zakażona przez matkę wirusem HIV, od lat nie przyjmuje żadnych leków, ale wirus jest w remisji. Jej kuracja antywirusowa trwała tylko przez pierwsze sześć lat życia. To nadzieja dla innych i dowód coraz bardziej wyrównanej walki z wirusem. Jesteśmy niezwykle podekscytowani. Obecnie wirus jest bardzo dobrze kontrolowany, a dziewczyna nie potrzebuje antyretrowirusowej kuracji, by utrzymać ten stan - powiedziała dr Asier Saez-Cirion z Pasteur Institute w Paryżu - TVN24.


Ofiary kryzysu Grecji to są dzieci, wiele są porzucane.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz