poniedziałek, 18 maja 2015

Raport jak się żyje gejom i bi na świecie


Cztery miliony osób homoseksualny byli ofiarą przemocy fizycznej w 2014 roku, wynika z nowego badania.

PlanetRomeo przestawił raport te szokujące dane z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią (17 marca).

Zakładając 2,5% wszystkich ludzi są to osoby homoseksualne i są co najmniej 175 milionów na świecie, badanie wykazało również, że 13 milionów osób homoseksualny są wyrzucane z domu rodzinnego, 41 mln chcą uciec z swojego kraju, kolejny 22 mln traci lub odmówiono prace Z powodu orientacji, a 7 mln są w małżeństwa heteroseksualnych. (Gay Star News)

Miłość Nie Wyklucza: PlanetRomeo, jeden z najpopularniejszych gejowskich portali randkowych, opublikował właśnie wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 115 tys. użytkowników - głównie homo- i biseksualnych mężczyzn - z całego świata. Partnerem merytorycznym projektu był niemiecki Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji, który ułożył i opracował badanie sondażowe.

Pytania dotyczyły różnych czynników wpływających na jakość życia nieheteroseksualnych mężczyzn, takich jak m.in. częstotliwość spotykania się z przemocą werbalną i fizyczną, poziom akceptacji wśród osób w najbliższym otoczeniu, samoakceptacja, czy postrzeganie zmian społeczno-politycznych zachodzących w kraju zamieszkania. W oparciu o wyniki opracowano ranking krajów, w których mężczyźni niehetero są najszczęśliwsi przy czym wszystkie pytania podzielono na trzy grupy tematyczne: stosunek społeczeństwa do gejów, sposób traktowania gejów w danym kraju oraz poziom zadowolenia ze swojego życia.

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się kraje nordyckie (poza Finlandią), Urugwaj, Kanada, Izrael, Holandia, Szwajcaria i Luksemburg. W Europie Środkowo-Wschodniej, najwyższy wskaźnik zadowolenia uzyskały Czechy (18 miejsce w rankingu).

Polska, z której zebrano łącznie 1988 ankiet, uplasowała się na 58 pozycji (na 127 krajów), przy czym 7% respondentów uznało, że sytuacja w kraju zmienia się na gorsze, 30% że się poprawia, a 60%, że nie ulega zmianie.

W skali stustopniowej, respondenci z Polski ocenili stosunek społeczeństwa oraz sposób traktowania gejów na odpowiednio 23 (wrogi lub nieprzyjazny) i 57 punktów (ambiwalentny). Średni poziom zadowolenia z życia wyniósł 58 punktów. Oto kilka innych wskaźników:
- 20% badanych osób z Polski zadeklarowało, że rodzice nie akceptują ich orientacji,
- 34% procent spotkało się z groźbami fizycznymi,
- 23% padło ofiarami przemocy,
- 72% badanych posiada niski lub średni poziom samoakceptacji,
- 65% badanych deklaruje niski lub średni poziom zadowolenia z życia.

Na mapce możecie zobaczyć rozłożenie wyników kodowanych kolorystycznie od ciemnozielonego (wysoki poziom zadowolenia) do ciemnoczerwonego.

Pełne wyniki badań można znaleźć TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz