poniedziałek, 29 września 2014

Parada równości - Gay Pride w Belgradzie


Poseł niemiecki partii zielony Volker Beck
Gazeta Wyborcza: W stolicy Serbii Belgradzie odbyła się w niedzielę, po raz pierwszy od czterech lat, parada Gay Pride. Jej uczestnicy przeszli pustymi ulicami spod siedziby rządu do parlamentu, w rejonie ściśle otoczonym policyjnym kordonem.

Władze serbskie przez trzy lata zabraniały organizowania Gay Pride ze względów bezpieczeństwa, ponieważ w 2010 roku skrajnie prawicowe ugrupowania zaatakowały pierwszą paradę Gay Pride w Belgradzie. W starciach z policją zostało wtedy rannych ok. 150 osób. Jak pisze agencja AP, homofobia jest szeroko rozpowszechniona w Serbii i na Bałkanach.

Jak pisze AP, UE, która w marcu 2012 roku przyznała Serbii status oficjalnego kandydata, traktuje kwestię parady gejów jako sprawdzian tego, czy kraj ten potrafi zagwarantować przestrzeganie praw człowieka. Premier Aleksandar Vuczić powiedział w czwartek, że nie ma zamiaru brać udziału w paradzie, ale pokazało się na niej kilku ministrów i burmistrz Belgradu Sinisza Mali. Mali, który jest sojusznikiem Vuczicia, powiedział, że parada jest "świadectwem faktu, że w Belgradzie wszyscy są równi".

Homofobiczne ekstremiści religijno prawicowi oburzają się po jak można wydać miliony na ochronę parady. Podkreślił koszty, jakie w związku z ochroną parady musi ponieść państwo. - Z powodu absurdalnego w istocie paradowania państwo nawet przy obecnym ubóstwie wydaje miliony na ochronę garstki obywateli i ich gości w zaledwie kilkusetmetrowej paradzie w centrum Belgradu - zaznaczył patriarcha.

Nie musieli chronić nie tacy jak on patriarcha i jego nacjonaliści bandyci, mówi o ubóstwie obywateli, ale sam i jego duchowni żyją w luksusie, oto hipokryzja, naucza inny jacy zło ale sam nie widzi u siebie zła.

Pierwsza parada równości w roku 2010, kiedy to została zaatakowana przez skrajny prawicowych ekstremistów z poparciem prawosławnego kościoła. Około 100 osób zostało rannych policjantów i działaczy.

Co rok skrajne grupy grozili przemocą, Bałkany zaliczają się do homofobiczny nie dawno niemiecki działacz został brutalnie zaatakowany w Belgradzie.

Tym roku parada też została odwołana w czerwcu, ale z powodu powodzi i przez to przenieśli ją na później paradę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz