czwartek, 27 grudnia 2012

Dzień z książę Bułgarii Ferdinand I


Ferdinand (1861-1948), członek rodziny królewskiej von Sachsen-Coburg-Gotha został wybrany książę Bułgarii w 1887 roku. Kraj dostał suwerenność, gdy Bułgaria oderwała się od rozpadającego się imperium osmańskiego.

Książę był bardzo pracowity, wstawał o świcie i kładł się spać bardzo późno, nie zwracając uwagi na zmęczenie współpracowników. Obdarzony licznymi zaletami, miał jednak bardzo złożoną osobowość. Tworzył wokół siebie dziwny świat, w którym najistotniejszą rolę odgrywała wiara w przesądy i astrologia. W czasie każdej burzy przerywał swe zajęcia i ubrany w jedwabie - mające chronić przed piorunami - oddawał się kontemplacji nieba. Miał niemal mistyczne uwielbienie dla klejnotów, którymi lubił wypełniać sobie kieszenie. Nie ufał ludziom, którymi zresztą gardził. Swemu najbliższemu otoczeniu narzucał niezwykle ścisłą etykietę i żelazną dyscyplinę. Był carem biseksualnym i wiele wykorzystano to w kampanii politycznej.

W kwietniu 1893 Ferdynand poślubił Marię Luizę Burbon-Parmeńską. Z tego związku urodziło się czworo dzieci.

Ślub z Maria Luisa Bourbon-Parma, córką Roberta I, Ferdynand uwielbiał spędzić w Capri, znany z spotkań gejowski.

Jego wsparcia w I wojnie światowej, jednak kosztowało go korony. Ferdynand abdykował na rzecz swego syna, Borysa III.

Odszedł jako rządzący do życia prywatnego, był byłym carem Bułgarii, który dziś jest wspominany jako gorliwy botanik, zmarł na zamku Coburg Niemcy.

Jego ostatnim życzeniem było, aby być pochowany w Bułgarii, jego trumna została tymczasowo umieszczona w krypcie św Augustyna Rzymskiego Kościoła Katolickiego w Coburg, obok swojej matki i ojca.

Jego najstarszy syn i następca, Borys III, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach po powrocie z wizyty z Hitlerem w Niemczech w 1943 roku. Syn Borysa III, Symeon II, rządził do 1946 roku, Bułgaria monarchię z kończyła się, na rzecz Republiki Ludowej Bułgarii.

(wikipedia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz