czwartek, 29 listopada 2012

News: Geje boją się starości. SN podjął uchwałę w sprawie wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym partnerze homoseksualnym. Wietnam myśli o legalizacji małżeństw homoseksualnych


Pesymistyczny pogląd na gejów Włochów, którzy, zgodnie z ostatnimi badaniami, boją się starzenia. 55% obawia się starzenia, podczas gdy 38% uważa, starość, ich życie będzie gorsze niż obecnie. Ponad połowę, 52% uważa, że życie starszy osób homoseksualny jest trudniejsze niż heteroseksualny. (Queer Blog Italia)

Do nie tylko problem włoski i inny krajach podobnie starsze osoby LGBT mają gorzej, nawet muszą znów ukrywać swoją orientację. Wielu są samotny nie mają rodzin są dorzucani przez swoje rodziny, wielu nie ma dzieci.

Sąd Najwyższy podjął dzisiaj uchwałę w sprawie interpretacji art. 691 k.c. Zdaniem SN osobą pozostającą "faktycznie we wspólnym pożyciu" jest osoba, którą ze zmarłym najemcą łączyła więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza, nawet jeśli jest to osoba tej samej płci. Sprawa objęta była działaniami Programu Antydyskryminacyjnego „Artykuł 32".

Problem z interpretacją art. 691 k.c. pojawił się w sprawie XY, któremu odmówiono wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym partnerze homoseksualnym. Artykuł 691 stanowi, że w razie śmierci najemcy lokalu w stosunek najmu wstępuje m.in. „osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą" ( §1) pod warunkiem, że stale zamieszkiwała z najemcą w tym lokalu do jego śmierci. XY pozostawał w homoseksualnym związku przez niemal 9 lat, jednak Naczelniczka Wydziału Zasobów Lokalowych dla dzielnicy Mokotów rozpatrzyła negatywnie jego prośbę o zawarcie umowy najmu. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa, który oddalił powództwo. Rozpoznając apelacje wniesione przez HFPC i pełnomocniczkę XY, Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował się na zadanie pytania prawnego Sądowi Najwyższemu.
W sprawie chodziło o rozstrzygnięcie, czy sformułowanie „osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu" zawarte w art. 691 k.c. obejmuje także osoby pozostające w związkach homoseksualnych. HFPC w apelacji podniosła, że termin ten znajduje zastosowanie również do osób pozostających w związkach z osobami tej samej płci. Fundacja przywołała orzeczenie w sprawie Kozak przeciwko Polsce (nr skargi 13102/02), w którym ETPC stwierdził, że blankietowe wyłączenie partnerów homoseksualnych z możliwości wstąpienia w stosunek najmu jest niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka i narusza konwencyjny zakaz dyskryminacji (art. 14 w związku z art. 8 EKPC).

„Fundacja była zaangażowana w tę sprawę od samego początku. Uważaliśmy, że w obecnym stanie prawnym, również biorąc pod uwagę orzecznictwo ETPC, nie powinno budzić wątpliwości, że nie można różnicować sytuacji prawnej osób pozostających w faktycznym pożyciu hetero- i homoseksualnym" – powiedziała dr Dorota Pudzianowska, koordynatorka Programu „Artykuł 32" HFPC. (hfhr.org.pl)

Prowokatorem nazwał w środę jeden z głównych chińskich dzienników brytyjskiego piosenkarza i kompozytora Eltona Johna, krytykując go za zadedykowanie niedawnego koncertu w Pekinie znanemu chińskiemu artyście i dysydentowi Ai Weiwei.
Według gazety "Global Times" swoim "nieoczekiwanym zachowaniem Elton John zlekceważył publiczność oraz podpisany przez siebie kontrakt". "Koncert, który miał być tylko zwyczajnym widowiskiem, został wykorzystany do przekazania treści politycznej" - podkreślił dziennik.

Chiński reżim skrytykował islandzką artystkę Bjork, która w 2008 roku na koncercie w Szanghaju po wykonaniu utworu "Declare Independence" skandowała "Tybet, Tybet". (Gazeta Wyborcza)

Wietnam myśli o legalizacji małżeństw homoseksualnych:
(źródło)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz