poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Zawieranie związków jednopłciowych przez obywatela RP w Belgii i w Holandii

e-migrant.eu: W Polsce wciąż istnieje problem z zalegalizowaniem związków partnerskich czy małżeństw jednopłciowych. Zobaczcie czy obywatel Polski może zawrzeć taki związek w Belgii czy w Holandii?

BELGIA
Ustawa regulująca związek osób tej samej płci.
W Belgii istnieje możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych.
Możliwość taka zagwarantowana jest na mocy ustawy z 13 lutego 2003 r., która weszła w życie 1 czerwca 2003 r. Jednopłciowym związkom małżeńskim przysługują takie same prawa i obowiązki, jakie przysługują małżeństwom dwupłciowym, m.in. wspólnota majątkowa, wspólna odpowiedzialność za długi, zobowiązania alimentacyjne, możliwość dziedziczenia. W Belgii także prawo podatkowe traktuje w taki sam sposób małżeństwa gejowskie i lesbijskie.
Istnieje także możliwość przyjęcia nazwiska małżonka.

Czy obywatel polski/obywatelka polska może zawrzeć związek partnerski w tym kraju?
Tak.
Warunki, na jakich Polak/Polka może zawrzeć związek:
Czy jest obowiązek wcześniejszego przebywania w Belgii przez określony czas?
Osoby nie posiadające belgijskiego obywatelstwa mogą zawrzeć związek małżeński tylko wtedy, kiedy jedna z nich ma tam oficjalne miejsce zamieszkania. Osoba ta musi być zarejestrowana w ewidencji ludności jednej z gmin belgijskich i posiadać zezwolenie na pobyt dłuższy niż 3 miesiące.

Jaki urząd jest właściwy do zarejestrowania związku w Belgii?
Związek małżeński zawierany jest w urzędzie gminy. Urząd gminy, w którym zawierany jest związek, sporządza akt małżeństwa.
Jak następuje rozwiązanie związku?
Rozwiązanie małżeństwa jednopłciowego następuje tak samo jak małżeństwa dwupłciowego, czyli wyrokiem sądu.

Dodatkowe informacje:
Treść belgijskiej ustawy:
www.ilga-europe.org/europe/guide/country_by_country/belgium/belgian_same_sex_marriage_law
Holebifederatie (belgijska organizacja LGBT):
www.holebifederatie.be

HOLANDIA
Ustawa regulująca związek osób tej samej płci.
W Holandii istnieje możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych.
Ustawa regulująca możliwość zawierania takich małżeństw to ustawa z 21 grudnia 2000 r. nowelizująca Kodeks cywilny, dotycząca dopuszczenia małżeństwa osób tej samej płci (Ustawa o Dopuszczeniu Małżeństwa).
Jednopłciowym związkom małżeńskim przysługują takie same prawa i obowiązki, jakie przysługują małżeństwom dwupłciowym, m.in. wspólnota majątkowa, wspólna odpowiedzialność za długi, zobowiązania alimentacyjne, możliwość dziedziczenia. Istnieje także możliwość przyjęcia nazwiska małżonka. Zawarcie związku małżeńskiego sprawia, iż otrzymanie obywatelstwa holenderskiego przez małżonka – nie Holendra jest łatwiejsze. Warunkiem zawarcia małżeństwa jest pełnoletniość, czyli ukończenie 18 roku życia. Co ciekawe, w Holandii pary (jedno- i dwupłciowe) mają także możliwość zarejestrowania swoich związków w 2 dodatkowych formach – rejestrowany związek partnerski i umowa konkubencka (od małżeństwa różnią się mniejszą liczbą praw i obowiązków).
Czy obywatel polski/obywatelka polska może zawrzeć związek partnerski w tym kraju?
Tak.

Warunki, na jakich Polak/Polka może zawrzeć związek:
Czy jest obowiązek wcześniejszego przebywania w Holandii przez określony czas?
Nie. Polak/Polka może wstąpić w związek małżeński z Holendrem/ Holenderką bez wcześniejszego udokumentowanego pobytu w Holandii. Możliwe jest także zawarcie małżeństwa jednopłciowego przez dwóch obywateli polskich/dwie obywatelki polskie pod warunkiem, że przynajmniej jeden/jedna z nich wykaże, że ma miejsce zamieszkania w Holandii. Co ciekawe, różne miasta holenderskie różnie interpretują kwestię „miejsca zamieszkania” i stosują różne wymogi, co do czasu wcześniejszego zamieszkiwania w Holandii.
Jaki urząd jest właściwy do zarejestrowania związku w danym kraju?
Urząd Stanu Cywilnego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania jednego z małżonków. Polak/Polka zamierzający/ca zarejestrować związek partnerski w Holandii musi przedstawić następujące dokumenty: akt urodzenia oraz zaświadczenie z polskiego urzędu stanu cywilnego o stanie cywilnym. Aby zarejestrować związek, konieczne jest także przedstawienie specjalnych formularzy wypełnionych przez świadków, którzy w liczbie od dwóch do czterech powinni asystować przy ceremonii zawarcia małżeństwa.
Jak następuje rozwiązanie związku?
Rozwiązanie małżeństwa jednopłciowego następuje tak samo jak małżeństwa dwupłciowego, czyli wyrokiem sądu.
Przydatne informacje:
COC Netherlands (holenderska organizacja LGBT):
www.coc.nl
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Królestwa Niderlandów:
http://www.minbuza.nl/en/home

POLSKA
Uznanie w Polsce małżeństwa jednopłciowego zawartego za granicą.
Niestety, związki osób tej samej płci zarejestrowane za granicą nie są w Polsce uznawane. Dotyczy to zarówno dwóch Polaków, Polaka i np. Holendra, jak i np. dwóch Holendrów.
U nas taki związek nie wywrze żadnych skutków prawnych, ale np. we wspomnianej Holandii – tak (lub w innym kraju, w którym jest możliwe zawarcie zarejestrowanego związku lub małżeństwa homoseksualnego). Co więcej, Polak/Polka, który/a zawarła związek partnerski za granicą, przyjeżdżając do Polski jest traktowany/a jako kawaler/panna i zgodnie z polskim prawem może zawrzeć związek małżeński z osobą płci przeciwnej.
Uzyskanie zaświadczenia o nie pozostawaniu w związku małżeńskim.
Zgodnie z regulacjami większości państw uznających związki jednopłciowe, do zawarcia takiego związku potrzebne jest zaświadczenie o stanie cywilnym partnerów. Dotyczy to także obywateli polskich, którzy pragną zawrzeć tego rodzaju związek z cudzoziemcem. Polskie przepisy, takie jak Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy oraz ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, nie znają jednak instytucji prawnej związku partnerskiego. Nie istnieje więc możliwość wydawania omawianych zaświadczeń w oparciu o wskazane wyżej przepisy, a co z tego wynika, nie należy wnioskować o taki dokument.

Jednakże istnieje tryb wydawania zaświadczeń o pozostawaniu w stanie wolnym w oparciu o art. 217, art. 218, i art. 219 kodeksu postępowania administracyjnego (kpa) w związku z art. 79 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.
Przepisy prawa administracyjnego przewidują wydawanie zaświadczeń m.in. w przypadku gdy osoba wnioskująca ma w tym interes prawny. Niewątpliwie, chęć zalegalizowania związku za granicą jest interesem prawnym wnioskodawcy.
Takie zaświadczenie jest dokumentem akceptowanym przez większość zagranicznych urzędów rejestrujących związki partnerskie/małżeństwa jednopłciowe.
Może jednak zdarzyć się, że urzędnik Urzędu Stanu Cywilnego odmówi wydania zaświadczenia o stanie cywilnym, powołując się na nieistnienie instytucji związku jednopłciowego w Polsce. Należy w takim przypadku żądać wydania postanowienia odmawiającego wydania wnioskowanego zaświadczenia wraz z uzasadnieniem. Po uzyskaniu negatywnego postanowienia, można się odwołać na podstawie art. 219 kodeksu postępowania administracyjnego. Jeżeli organ nie wydał żądanego zaświadczenia najpóźniej w ciągu 7 dni, ani też nie odmówił jego wydania, można skorzystać z możliwości złożenia zażalenia do organu nadrzędnego, w tym przypadku do właściwego Wojewody na niezałatwienie
sprawy w określonym terminie. Na postanowienie Wojewody służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Przydatne informacje:
Więcej informacji na temat argumentów, które mogą być użyte przed sądem wojewódzkim:
www.prawaczlowieka.edu.pl/pliki/eab06fe04deb99232cb1b02d276577f3d78c6a1e-p811.doc

Więcej informacji na temat sytuacji prawnej osób LGBT w Polsce uzyskać
można, kontaktując się z Grupą Prawną KPH:
e-mail: prawnik@kph.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz