czwartek, 10 maja 2012

Parada równości 2012

Dziennik.pl: Tegoroczna Parada Równości odbędzie się 2 czerwca i ruszy sprzed Sejmu. Czy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz obejmie ją patronatem? O to apelują organizatorzy imprezy gejów i lesbijek.

W tym roku Parada Równości - coroczna manifestacja środowisk LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych) oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji - ma dłuższą trasę i wcześniejszy termin niż w ubiegłych latach.

Jak poinformował rzecznik prasowy Parady Równości, przedstawiający się jako Jej Perfekcyjność, choć impreza zwykle odbywała się w połowie czerwca, tym razem termin został wyznaczony tak, by nie kolidować z mistrzostwami Europy w piłce nożnej, które rozpoczną się 8 czerwca.

Z kolei trasa została wytyczona w ten sposób, by nie przecinała trakcji tramwajowych, głównie ze względu na bezpieczeństwo uczestników. - W zeszłym roku na czas przemarszu ze względów bezpieczeństwa wyłączano trakcje tramwajowe w obawie, żeby nikt o nie nie zawadził. Było to pewnym utrudnieniem dla warszawiaków, dlatego tym razem postanowiliśmy omijać te miejsca - wyjaśnił rzecznik.

Parada wyruszy sprzed Sejmu, przejdzie m.in. Alejami Ujazdowskimi, ulicami Kruczkowskiego, Tamką, Świętokrzyską, Krakowskim Przedmieściem, a zakończy się na Placu Teatralnym. Tam też odbędzie się Miasteczko Równości.

Organizatorzy przyznają, że w zeszłym roku Miasteczko Równości nie wyszło, m.in. dlatego, że zbyt późno zaczęto przygotowania do organizacji. W tym roku będzie to impreza masowa (podczas gdy Parada jest zgromadzeniem publicznym), co wiąże się z większą odpowiedzialnością, ale daje również większe możliwości, nowa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych pozwala np. na sprzedaż niskoprocentowych napojów alkoholowych. Jak zapowiedział Łukasz Pałucki z komitetu organizacyjnego Parady, będą tam m.in. stoiska z jedzeniem i piciem oraz stoiska różnych organizacji, partii politycznych, będzie można posłuchać muzyki, a nawet pograć w piłkę.

Parada rozpocznie się o godz. 15, czyli później niż dotychczas - w ubiegłych latach impreza startowała ok. godz. 12-13. Później się też zakończy, dzięki czemu po dwu-, trzygodzinnej zabawie w Miasteczku Równości, jej uczestnicy będą mogli przenieść się do klubów, które co roku zapraszają na imprezy po Paradzie.

Hasło Parady "Po prostu równość", podobnie jak w zeszłym roku, zostało wyłonione w głosowaniu internetowym. Organizatorzy spodziewają się do 5 tys. do 10 tys. uczestników.

Rzecznik poinformował, że - podobnie jak w latach ubiegłych - organizatorzy poprosili o patronat nad imprezą prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Wciąż czekają na odpowiedź.

Dodał, że chcieliby także, aby w dniu parady na tęczowo podświetlony został Pałac Kultury i Nauki. Z kolei radni SLD Paulina Piechna-Więckiewicz i Krystian Legierski zapowiedzieli wniosek w sprawie udekorowania tęczowymi flagami pojazdów komunikacji miejskiej. Legierski wystąpił także z interpelacją do Gronkiewicz-Waltz w sprawie wywieszenia tęczowych flag na budynkach urzędu miasta. Tęczowe flagi w dniu Parady pojawiają się również na budynkach ambasad, np. Wielkiej Brytanii.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. Organizacji imprezy zakazał w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński - wtedy zamiast niej odbył się wiec przed Ratuszem, a w 2005 r. - parada przeszła mimo zakazu prezydenta. Później uznano, że zakaz był niezgodny z prawem, co potwierdził m.in. Trybunał Konstytucyjny.

Rzecznik Parady Równości 2012 odpowie na wszystkie pytania związane z tegrocznym marszem. Skąd rusza? Dokąd zmierza? Co to jest Miasteczko Równości? I dlaczego Parada idzie inną trasą niż rok temu?

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Paradzie Równości, ale baliście się zapytać. Teraz będzie można to zrobić w serwisie czat.onet.pl już za dwa tygdnie – w niedzielę 13 maja o 20:00.

TVN24: SLD chce zwołać wspólny kongres partii i organizacji lewicowych. Ramię w ramię m. in. z Unią Pracy, Zielonymi 2004 i Partią Kobiet. Jednak bez Ruchu Palikota, który ostatnio "w kluczowych sprawach udowodnił, że nie jest lewicowy". Politycy obu partii mogą spotkać się jednak już na początku czerwca na warszawskiej Paradzie Równości. Obie znalazły się bowiem w komitecie organizacyjnym tej imprezy.

Zgadzam się Palikot to nie jest lewica, ich ba tylko z nazwy, a nie z programem partyjnym to prawicowym mają. SLD też w dużej dziecinie jest daleko za lewicą z zachodu, miedzy innymi z programem LGBT.

Rok temu przemówienie Jacka Adlera i Szymona Niemca:

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale homoseksualisci także są Polakami, nie decydujesz kolego kto ma gdzie żyć. A poza tym przymiotniki typu ,,Polski,, piszemy z małej litery.

    OdpowiedzUsuń