poniedziałek, 7 listopada 2011

Poniedziałek z dokumentem: Coming out po polsku, skandal na wikileaks, Annie Leibovitz życie w obiektywie

Fot: Logtv.com - Katka Reszke
Film dokumentalny, pokazujący historie gejów i lesbijek, którzy odważyli się "wyjść z szafy" we współczesnej Polsce. Film opowiada różne historie "coming outów" w Polsce - te nagłośnione przez media, ale także te mniej znane doświadczenia młodych osób, które dopiero niedawno zdecydowały się mówić otwarcie o swojej tożsamości. W filmie opowieści o traumatycznych przeżyciach przeplatają się z pozytywnymi opowieściami o dążeniu do spełnienia i szczęścia. Wśród bohaterów znaleźli się zarówno ludzie bardzo młodzi - studenci i uczniowie, jak i dojrzalsze i znane ze swoich "coming outów" postaci takie jak krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek i jego partner - pisarz i dziennikarz Marcin Szczygielski. W filmie zobaczymy również Macieja Nowaka - teatrologa, publicystę i krytyka kulinarnego, Roberta Biedronia - działacza Kampanii Przeciw Homofobii, obecnie również posła na Sejm RP, a także Martę Konarzewską, która zasłynęła artykułem w Gazecie Wyborczej "Jestem nauczycielką, jestem lesbijką".

Pośród młodych bohaterów, rozpoczynających życie po "wyjściu z szafy" zobaczymy Roberta, świeżo upieczonego maturzystę, który w liceum był jedynym zdeklarowanym gejem, Agatę - działaczkę i studentkę psychologii, dla której "coming out" stał się możliwy po przeprowadzce z Tomaszowa Mazowieckiego do Warszawy, Olę - studentkę germanistyki, która opowiada o swoim doświadczeniu wykładowczyni na uczelni, Alicję i Karolinę, które niedawno ujawniły swój związek przed rodziną, a także Kubę, który walczy z homofobią od tragicznej śmierci jego pierwszej miłości - Rafała.

Poszczególne historie i doświadczenia ukazują dynamiczne przemiany obyczajowe w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. Film rzuca światło na postępującą zmianę nastrojów społecznych i rosnącą otwartość polskiego społeczeństwa, wskazując jednocześnie na istniejące wciąż homofobiczne przesądy i przejawy braku zrozumienia i tolerancji. Intymne opowieści bohaterów filmu mogą zatem służyć jako papierek lakmusowy kondycji polskiego społeczeństwa pierwszych dekad XXI wieku.

Polskie społeczeństwo przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej ludzi przejawia prawdziwą otwartość w sprawach tożsamości drugiego człowieka - w kwestiach pochodzenia, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. W większości świata zachodniego rewolucja obyczajowa rozpoczęła się na dużą skalę już w latach 60. W Polsce, podobne przemiany mają miejsce na przestrzeni ostatnich dwóch dekad - stąd ich szczególna dynamika. Doświadczenia gejów i lesbijek w Polsce nadal mają słodko-gorzki wymiar. Z jednej strony coraz łatwiej o autentyczne szczęśliwe życie, a z drugiej wciąż nierzadko można doświadczyć przejawów braku zrozumienia a nawet ostracyzmu ze strony otoczenia. "Coming out po polsku" opowiada historie kilku bohaterów, którzy zdradzają nam swoje osobiste przeżycia w dążeniu do szczęścia i spełnienia w życiu. Katka Reszke

Kiedy cztery lata temu zabieraliśmy się za realizację filmu "Coming Out in Poland" dla amerykańskiej publicznej telewizji (PBS) mieliśmy trudności ze znalezieniem bohaterów. Wiele osób ze środowiska LGBT w Polsce ukrywało się lub miało obawy przed wzięciem udziału w takim przedsięwzięciu. W 2011 mamy do czynienia z zupełnie inna sytuacją. Chętnych do udziału w naszym nowym, godzinnym filmie "Coming out po polsku" było znacznie więcej niż miejsca na ekranie. Jak mówi w filmie jedna z bohaterek Agata Chaber: "Polska coraz bardziej zbliża się do takiej wizji prawdziwego, tolerancyjnego kraju." Sławomir Grünberg

Film wyreżyserowali mieszkający na co dzień w Stanach Zjednoczonych SŁAWOMIR GRÜNBERG i KATKA RESZKE, którzy temat homoseksualności w Polsce podjęli po raz pierwszy w 2008 roku w krótkim filmie "Coming Out In Poland", pokazanym w amerykańskiej telewizji PBS. W 2010 Grünberg i Reszke stworzyli "Trans-Akcję" (HBO Polska) - film opowiadający historię Anny Grodzkiej, obecnie posłanki na Sejm RP, a także koproducentki filmu "COMING OUT PO POLSKU" 2011 (z ramienia Multicolor Film Agency).

Sławomir Grünberg jest dokumentalistą, producentem, operatorem; absolwentem łódzkiej PWSFTviT i laureatem wielu nagród, w tym prestiżowej Nagrody EMMY za film "School Prayer" (1999).

Katka Reszke jest dokumentalistką, badaczką i montażystką ("Perecowicze", "Trans-Akcja"), współautorką filmów: "It's Not A fairy Tale" (2011), "Trans-Akcja" (2010) i "Tęczowi" (2011).

"COMING OUT PO POLSKU" 2011 został wyprodukowany przez RAGUSA FILM, w koprodukcji z LOGTV, Ltd i Multicolor Film Agency.

Emisja Canal+ poniedziałek, godz. 21.00

Skandal na wikileaks na Planete o 21:45:
Fot: wikipedia/Bradley E. Manning
 "Wchodziłem do sali informatycznej z płytą CD w ręku, słuchałem muzyki i tworzyłem skompresowane pliki z dokumentami" - opowiadał Bradley E. Manning - "Słuchałem Lady Gagi, jednocześnie robiąc największy przekręt w historii Stanów Zjednoczonych". O niepozornym żołnierzu armii USA usłyszał cały świat, gdy ten stał się sprawcą gigantycznego wycieku informacji.

Wiosną 2010 roku 22-letni analityk wywiadu wojskowego, podoficer armii USA Bradley E. Manning przekazał blisko ćwierć miliona tajnych raportów aktywiście internetowemu i hakerowi, Julianowi Assange'owi. "Widziałem poczynania polityczne, które podpadały pod przestępstwa. Niewyobrażalne, straszne rzeczy, które powinny przedostać się do sfery publicznej, a nie pozostać na serwerze umieszczonym w jakiejś piwnicy w Waszyngtonie" - przekonywał żołnierz, cieszący się nieograniczonym dostępem do danych. Wykradzione przez niego raporty zostały opublikowane przez słynną witrynę WikiLeaks. Manning stanął przed sądem. Pomimo protestów na całym świecie, niewykluczone, że resztę życia spędzi za kratami.

Dokument "Skandal na WikiLeaks" przedstawia kulisy bezprecedensowego wycieku informacji, za które odpowiada młody żołnierz i poznani przez niego w internecie cyber-aktywiści. Analizując całe zdarzenie, porusza także walkę o wolność słowa w sieci oraz starania władz USA, by kontrolować przepływ informacji.

Annie Leibovitz życie w obiektywie na Planete o 22:45:
 Annie Leibovitz, artystka, ikona fotografii, uchwycona w intymnym portrecie, którego autorką jest jej siostra, Barbara Leibovitz.

"Nasze rodzinne życie w dużej mierze przebiegało w samochodzie. Czasem myślę, że stąd się wzięło to fotografowanie Annie. Kiedy jedziesz samochodem, oglądasz świat przez prostokąt wyznaczony przez okienną ramę. Tak jak na zdjęciu" - mówi w dokumencie "Annie Leibovitz. Życie w obiektywie" Susan Leibovitz Steinman, siostra słynnej fotograficzki. Za kamerą stoi druga siostra, Barbara Leibovitz, dzięki której filmowy portret ikony fotografii staje się tak intymny. "Rodzinne zdjęcia to esencja fotografii. Każdy z nas, nawet pożądani przez rzesze tłumów celebrities, mają przecież matki, ojców, siostry..." - mówi sama Annie Leibovitz . Pochodzi z dużej, mocno związanej ze sobą rodziny. Była jedną z szóstki rodzeństwa. Urodziła się w 1949 roku w Waterbury, w stanie Connecticut. Jej ojciec był pułkownikiem sił powietrznych (stąd niekończące się przeprowadzki), matka - nauczycielką tańca, co na Annie Leibovitz miało ogromny wpływ. Wiele lat później, kiedy już jako jedna z najlepszych fotograficzek świata będzie fotografować Michaiła Barysznikowa i Barbarę Morgan, powie: "To jedna z moich obsesji. Odkryć, gdzie zaczyna się taniec." Kiedy jednak Annie Leibovitz zdawała egzaminy do Instytutu Sztuki w San Francisco, nie wiedziała jeszcze, że zajmie się fotografią. "Chciałam zostać nauczycielką sztuki. Jedna z moich profesorek powiedziała mi wtedy: Jeśli chcesz uczyć sztuki, najpierw musisz stać się artystką. To był dla mnie wtedy spory szok" - śmieje się.

Dokument "Annie Leibovitz. Życie w obiektywie" to spojrzenie na najważniejsze wątki w życiu fotograficzki. Poznajemy m.in. kulisy jej wyjazdu do Filipin, śledzimy losy "romansu" Leibovitz z magazynem "Rolling Stones", dokumentowanego przez kolejne porażające okładki. Na najbardziej znanej nagi John Lennon tuli się do ubranej w czerń Yoko Ono. Zdjęcie, wówczas skandalizujące, dziś jest najtrafniejszym być może dokumentem niezwykłego związku, który został przerwany morderstwem Johna Lennona w dniu, kiedy odbyła się sesja. O swoim pozowaniu na łożu z róż opowiada Bette Midler, która dzięki Leibovitz również znalazła się na okładce "Rolling Stones". W "Annie Leibovitz. Życie w obiektywie" zaglądamy też za kulisy niezwykłego związku Annie Leibovitz i Susan Sontag, jej przewodniczki, muzy i życiowej partnerki. Związku, który sześć lat temu przerwała śmierć pisarki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz