niedziela, 24 lipca 2011

Tragedia w Norwegii

32 letni Anders Behring Breivik, jak już wiadomo, związany z radykalnymi grupami chrześcijańskimi, otworzył ogień do uczestników młodzieżowego obozu działaczy rządzącej partii socjaldemokratycznej. W wyniku ataku, zginęło ponad 98 osób. Chrześcijański fundamentalista przebrany w mundur policyjny najpierw polecił młodym ludziom by się zebrali w jednym miejscu a następnie zaczął do nich strzelać z broni automatycznej. Część młodych ludzi próbowała się ratować ucieczką do wody ale i tam dosięgły ich kule prawicowca.

Tak to jest z fanatyzmem religijnym u nas Europie już dawno nie było mordu przeprowadzonego przez fanatyka chrześcijańskiego najczęściej do Ameryce dochodzi taki scen. Słynny atak w Oklahomę City który fanatyk chrześcijański podłożył bombę czy europie ataki chrześcijanin kontra chrześcijanin np Irlandia północna. Fundamentaliści religijni są najgorsi mordują i nienawidzą w imię Boga, tez przerażające że był długo spokój z fundamentalistami chrześcijańskimi jedynie używali słów, widać jeszcze są którzy podtrawią zabić.

Wszyscy ludzie w Norwegii mówią, że ten mężczyzna dostanie najcięższy wyrok, jaki możemy wydać, czyli 21 lat więzienia - mówi norweski dziennikarz Hallzard Sandberg - To oznacza, że wyjdzie po 16 latach. Może nawet wyjść po 14 latach. Potem będzie wolnym człowiekiem. A zabił tyle osób. Nie mamy prawa, które mogłoby ukarać za to, co zrobił - dodaje.

W Norwegii nie funkcjonuje kara dożywocia. Kara śmierci została zniesiona na początku XX wieku. Głównym celem systemu karnego jest resocjalizacja. Norwegowie uważają, że pobyt w represyjnym więzieniu nie daje efektów, a humanitarne traktowanie więźniów pomaga im zintegrować się ze społeczeństwem.

Norweskie więzienia mają jak najbardziej przypominać zewnętrzny świat. Wiele zakładów ma charakter półotwarty. Cele nie mają krat, a na każde 10-12 cel przypada wspólna kuchnia i pokój wypoczynkowy. Strażnicy nie noszą broni, wielu z nich to kobiety, co wpływa na obniżenie agresji wśród osadzonych.

Statystyki potwierdzają, że norweski system działa. Skala recydywy jest bardzo mała - w ciągu dwóch lat po wyjściu z więzienia zaledwie 20 proc. więźniów trafia tam z powrotem. W Wielkiej Brytanii i USA jest to odpowiednio 50 proc. i 60 proc.

 W Norwegii jest także jeden z najniższych na świecie odsetków przestępczości. W więzieniu siedzi zaledwie 69 na 100 tys. osób. Dla porównania - w USA w więzieniu przebywa 753 osób na 100 tys.

Szef belgijskiej dyplomacji Steven Vanackere zaproponował dziś zaostrzenie przepisów regulujących posiadanie broni, które mogłyby obowiązywać w całej UE. Jest to reakcja ministra na wczorajsze krwawe zamachy terrorystyczne w Norwegii.

Obecnie nie ma żadnych wspólnych europejskich zasad wydawania pozwoleń na broń.  - Nie możemy zamykać oczu na taki dramat. Uważam, że wszyscy europejscy politycy powinni się zastanowić, czy nie trzeba zaostrzyć reguł wydawania broni - powiedział Vanackere, cytowany przez agencję Belga.
(gazeta.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz